Mesajı Okuyun
Old 03-09-2009, 09:57   #13
Bugrahan Dikici

Alıntı:
Yazan sinemçelik
Merak eden meslektaşlar için Bankaların tahsil ettiği hesap işletim ücretlerinin hukuki mesnedi :

- T.C. Merkez Bankası 2006 /1 sayılı Tebliği üçüncü maddesi “Bankalarca tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve azami sınırlarının serbestçe belirleneceği”
- Türk Ticaret Kanunu’nun Ücret İsteme Hakkı başlıklı “Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir. Bundan başka, verdiği avanslar veya yaptığı masraflar için ödeme tarihinden itibaren faize de hak kazanır.” şeklindeki 22.maddesi.
- Banka ve Müşterileri arasında imzalanan Bireysel Bankacılık hizmet Sözleşmesi ilgili hükümleri.

Gçrüldüğü üzere Bankalar maalesef hesap işletim ücretlerini dayanakları olmadan tahsil etmiyorlar. Eğer borcunuzu ödemek için bankanıza para yatırdı iseniz ve Bankanız ile aranızda imzaladığınız Hizmet Sözleşmesi gereği böyle bir işlem için Bankanın hesap işletim ücreti tahsil etme yetkisi varsa yapılan işlem uygunsuz değildir.

Ben henüz Tüketici Hakem Heyetinden Hesap İşletim Ücretinin iadesi yönünde bir karar aldım. Banka yukarıda belirttiğiniz hususlardan çok bankaların müşteri hesaplarını saklama yükümlülüklerinden bahsetmiş ve benim imzaladığım sözleşmeyi delil olarak sunmamış. Tükteci Hakem Heyeti de alınan ücretin usulsüz olduğunu belirterek ücretin iadesine karar vermiş.

Bankayı aradım, kararın faksını gönderdim. İcra yoluna başvurmak istemediğimi de belirttim. ( en az 200 TL daha eklenir alacağa ) Şimdi parayı göndermelerini ya da en azından bir haber göndermelerini bekliyorum ama gerekirse icra takibi yapmaktan da çekinmeyeceğim.