Mesajı Okuyun
Old 27-05-2011, 13:18   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın Av.Ömeroğlu,

THS Şerhlerinde yer alan açıklamanızı okumuştum :
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=964

Doktrinde baskın görüş ve uygulamada kabul edilen keşide günü sayılmadan 10 günlük ibraz süresinin hesaplanmasıdır. Sizin belirttiğiniz durumdan kaynaklı olarak Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda işbu madde aşağıdaki şekilde düzeltilmiş ve gerekçesinde de belirttiğiniz hususa değinilmiştir.

6102 sayılı TTK m.796: "(1) Bir çek, düzenlendiği yerde ödenecekse on gün; düzenlendiği yerden başka bir yerde ödenecekse bir ay içinde muhataba ibraz edilmelidir.

...(3) Birinci ve ikinci fıkralarda yazılı süreler, çekte yazılı olan düzenlenme tarihinin ertesi günü başlar."

Gerekçesi: "Bu madde, 6762 sayılı Kanunun 708 inci maddesinden, bir önemli değişiklik ya­pılarak ve dili güncelleştirilerek aynen alınmıştır. 6762 sayılı Kanunun 708 ve 729 uncu maddeleri arasında bir uyumsuzluk bulunmaktadır. 6762 sayılı Kanunun Tasarının 817 nci maddesine aynen yansıtılmış bulunan hükmü, Kanunun kıymetli evraka ilişkin hükümlerinde gösterilen sürelerin hesaplanması sırasında bunların başladığı günün sayılmayacağını ifade ederken mevcut 708 inci mad­de herhangi bir açıklığı içermemektedir. Kanunun bu suskunluğu karşısında mevcut 708 inci mad­denin birinci fıkrasının yorumunda öğretide görüş ayrılıkları olmuştur. Bazı yazarlar ibraz süreleri­nin çekin düzenlendiği gün başlaması gerektiği görüşünü savunurken bazıları 729 uncu maddeye dayanarak sürenin ertesi gün başlaması gerektiğini ifade etmişlerdir. Tasarının 796 ncı maddesine konulan bir hükümle bu tartışma ortadan kaldırılmış ve 796 ncı madde ile Tasarının 817 nci mad­desi arasında uyum sağlanmıştır."

6102 sayılı TTK m.817: "(1) Kanunun bu Kısmında gösterilen süreler hesap edilirken bunların başladığı gün sayılmaz."

Neticeten sorudaki ibraz süresinin bitim tarihinin hesaplanması elan ve 6102 sayılı Kanun'un yürürlüğü sonrası da 14.10.2010'dur.

Eklediğiniz yargıtay kararına katılmıyor musunuz üstadım

Yargıtay kararındaki (Çekin keşide tarihi 16.5.1999 olup, yasal ibraz süresinin bitim tarihi olan 26.5.1999 tarihinden itibaren TTK.nun 726. maddesinde öngörülen 6 aylık zamanaşımı süresi 27.11.1999 Cumartesi günü akşamı dolmaktadır) hesaplama:

Keşide tarihi: 16.05.1999
İbraz süresinin bitim tarihi: 26.05.1999
6 aylık zamanaşımı süresinin dolduğu tarih: 27.11.2009

Sayın elitranın sorusuna göre:

Keşide tarihi: 04.10.2010
İbraz süresinin bitim tarihi: 14.10.2010
6 aylık zamanaşımı süresinin dolduğu tarih: 15.04.2011

Saygılar...

Üstadım, eklediğim karara sadece yöntem açısından katılıyorum. Ama "ay" hesabına, "gün"lere ilişkin hükmü uygulamasını doğru bulmuyorum.

Yani 10 günlük sürenin hesabında BK.76/1 uygulacak, 14.10.2010 tarihi bulunacaktır.

6 aylık sürebin hesabında ise, BK.76/3'ün aynen: "Müddet ay ile veya sene, yarı sene ve senenin dörtte biri gibi birden ziyade ayları ihtiva eden bir zaman ile tayin edildiği surette borç, akdin münakit olduğu gün ayın kaçıncı günü ise son ayın buna tekabül eden günü muaccel olur." hükmü uygulanacak ve aynı güne denk gelen 14.4.2011 doğru tarih olacaktır.

Sonradan eklenen not:

Alıntı:
2. MÜDDETLERİN HESABI:

Madde 729 - Kanunun bu kısmında gösterilen müddetler hesap edilirken bunların başladığı gün sayılmaz.

Hükmü özel hüküm olduğu için, Nevra hanımın cevabı doğru. )