Mesajı Okuyun
Old 12-10-2006, 17:00   #1
gerunsal

Varsayılan Kadın Hakkı / İnsan Hakkı

Merhabalar arkadaşlar;

gerek sitenin gerekse de grubun -hatta özellikle grubun- yeni üyesiyim. Hali hazırda çiçeğim daha burnumda

Kadın hakları konusunda kafam bir hayli karışık olduğu için gruba üye oldum. Öğrenmenin ve bilgi üretmenin bilgiyi paylaşarak, tartışarak, akıl yürüterek büyüyeceğine ve gelişeceğini inanıyorum. Bu yüzden aranızdayım... Ve şimdiden nedense (!) kendimi muhalif bir üye olarak hissedeceğim burada

Nedense dedim; çünkü "kadın hakkı" kavramı başından beri hep bana itici gelmiştir. Bu kavram aslında karşı durduğu başta cinsiyet nedeniyle ayrımcılığın en büyük örneği olarak karşımızda duruyor bence... Toplumun kadın erkek gözetmeksizin bir bütün olarak insan hakları için çalışmasını, ortak paydanın insan hakları olması gerektiğini, ancak bu durumda ortak ideal olan cinsler arası mutlak eşitliğin sağlanabileceğini düşünmek çok daha mantıklı gelmişti bugüne kadar bana... Hem kendi hakkını aramayan, kendisini yaşadığı topluma emanet etmiş bir zihniyetin hakkını savunmak da açıkçası pek de etik gelmiyor bana... Feminist yaklaşımlarla kadını yüceltip hakları için çırpınmak ataerkil bir toplum içinde ne kadar mantıklıdır tartışılır. Mantıktan öte ne kadar dürüsttür bu da tartışılır. Meğer amaç cinslerin eşitliğine dayanan uygur toplum idealine kavuşmak olsun.

Yok amaç bugüne kadar varlığını sürdüren ataerkil yapıyı ortadan kaldırım yerine anaerkil bir düzen kurmaksa o zaman diyeceğim yok... Şu an kadının bilinçlenmesi, mahruz kaldığı şiddetten (her türlü şiddetten) korunması için her ne kadar korunması, bilinçlendirilmesi gerekirse aynı duurm erkekler içinde geçerlidir... Eşine, kızına, ya da başka herhangi bir kadına şiddet uygulayan bir hemcinsimin insanlıktan ne kadar nasibini aldığı tartışma götürmez. Bu tarz birisinin hareketlerine, şiddetine mahruz kalanı korumak yerine o şiddeti uygulayanı bilinçlendirmek daha mantıklı bir yol değilmidir. Hem böylelikle bağımlı kadınlar yaratmak yerine bilinçli bir toplum yaratılmaya başlanmayacak mıdır?

Toplumun cinslerin eşitliğine dayanan bir yapı almasının yolu da burdan geçer.. Yoksa sadece bir cinsi yüceltmek kol kanat altına almak faydasız olacaktır.

Saygılarımla...