Mesajı Okuyun
Old 12-02-2010, 16:12   #3
Songül Yıldız Aksarı

Bu tür suçlarda ilk yapılan ele geçirilen hint kenevirinden ne kadar esrar elde edileciğine ilişkin ekspertiz raporu alınmasıdır. Ayrıca ele geçen kenevirlerin esrar elde etmek için uygun olup olmadığına dair de raporda ibare bulunuyor. Ele geçen uyuşturucu madde miktarına göre kullanım için ektiği iddiası değerlendirilebiliyor. (yargıtayın uyuşturucu maddenin türüne göre kullanım için uygun olacağını düşündüğü miktarlar var). Ancak şahsın daha önceden bu suç nedeni ile yargılanıp yargılanmamış olması (sabıkaya gerek yok), teknik takip sonucu yakalanmış olup olmaması, ortada ticarete ilişkin resim, kayıt, ihbarcı vs. bulunup bulunmaması da değerlendirmede önem taşıyor. Tek başına miktarın az olmasından yola çıkılarak yapılan 'kullanım için' iddiası yeterli olmuyor.

Ancak şahsın "ben bunları kenevir diye ekmedim" savunması inandırıcı olmaz diye düşünüyorum. Ne amaçla ektiğini açıklayabilmiş midir? Bu sorunun yanıtı önemlidir. Ben onları şu amaçla ektim, daha önce de bu amaçla ekmiştim, şöyle oldu şeklinde somut olaylar anlatmalı ki biraz olsun inandırıcığı olabilsin.
Daha sonradan ifadesini değiştirip kullanım için ektiğini ancak tutuklanmaktan korktuğu için böyle bir şey söylediğini de iddia edebilir. Ancak bu kez de inandırıcığı azalmış olacaktır.