Mesajı Okuyun
Old 25-08-2011, 17:14   #1
av.eduss

Varsayılan ödememe protestosu

emre muharrer senedi alacaklı bankaya veriyor.banka süresi içinde borçluya ödememe protestosu çekiyor..ama protestoyu gönderdiği kişi borçlu değil.sadece isim benzerliği var.protestoya ekli senetteki imza kesinlikle kişiye ait değil.zaten protesto da kişinin çalıştığı işyerinin merkezinin bulunduğu ile yani şirket merkezinin adresine gidiyor.Kişinin ikametgahı o ilde bile değil.Şirket merkezi personel kayıtlarından isim taraması yaparak kişiyi tespit edip bilgilendiriyor.
özetle;bu borç ilişkisi ile hiç bir şekilde alakalı olmayan kişi sadece isim benzerliği nedeni ile protestoya muhattap oluyor..
Bankaya ve alacaklıya ivedi şekilde yazılı ve sözlü olarak bilgi vermesini telkin ettim kişiye.Ancak bu protestoyu almış olması sebebiyle hakkında girişilecek bir kambiyo takibinde de sıkıntı yaşayabileceğini düşünüyorum..En azından teminat yatırmak zorunda kalacak takibin durabilmesi için..Takip aşamasına gelmeye mahal vermeksizin, alacaklının ve bankanın kişinin beyanını dikkate almaması ihtimalini göz önüne alarak, şu aşamada yapılabilecek en pratik yol nedir? Fikirlerinizi bekliyorum..Teşekkürler..