Mesajı Okuyun
Old 12-06-2007, 22:32   #44
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Avukatın Mahkeme Esas Defterini İncelemesi - Hakimin Talebi Reddi

Arkadaşlar biz avukat olarak vekaletnamemiz olmadan dosya inceleyebiliyoruz.

Dosyalar olaya ve kişilere ilişkin bilgi içerir.

Esas defterinde saklanacak ne vardır?

O aslında gelen evrak kayıt defteridir bir biçimi ile.

Böyle bir defterin incelenmesinin yasaklanmasının nasıl bir amacı olabilir? Ben kavrayamadım.

Yukarıda da açıklmaya çalıştığım gibi ilgim olmayan bir dosyayı inceleme hakkım var (Kişisel bilgiler içeriyor) ama esas defterini inceleme hakkım yok. Garip!

Yukarıda verilen danıştay yorumu somut olaylara ilişkindir. Daha doğrusu somut bir olay karşısında takınılacak tavra ilişkindir. Peki esas defteri hangi somut olaya ilişkindir? İnsanlar hakkında bilgi içeren dosyayı inceleme olanağı tanırken insanlar hakkında hiç bir bilgi içermeyen defterin incelenmesini neden yasaklarım. Bir ihtimal dosyayı bulamasın diye. Sanmıyorum böyle bir ihtimali, ama mantıklı bir açıklama bulamıyorum. Bilgisizlik veya kararsızlık olabilir.

Benzer bir örnek icralarda tutulan esame defteridir. Ben icra dosya numarasını ve borçlunun/alacaklının adını unuttum diye esame defterini inceleyemeyecek miyim? Defter neden tutuluyor?

Açıklamaya çalıştığım gibi esas defterinin tek önemi davanın hangi tarihte mahkemeye verildiğinin kaydıdır. Daha sonra temyiz aşaması vb. bilgiler gösterilir.

Ben esas defterinin avukatlara değil vatandaşa bile gösterilmemesinin hata olduğu kanısındayım.
Buradan en fazla çıkabilecek sonuç hakimin duruşma günlerini geliş sırasına göre verip vermediğidir. Yani "hakimden torpilli mi" diye bir sonuç çıkar.

Bir hakimin esas defterinin incelenmesini yasaklamasını anlayamıyorum. Ben Ankara'da isim verip dava listesi döktürüyorum. Bodrum katta yapıyorlar rüşvet de gerekmiyor.

Bence esas defteri bir gelen evrak kayıt defteridir. Özellikle tek mahkemeli yerleri düşündüğümüzde herkesin o defteri dilekçesi kayda girdi mi girmedi mi diye inceleme hakkı vardır.

Saygılar.