Mesajı Okuyun
Old 28-08-2011, 11:31   #285
Adnan KEYSAN

Kendimce eleştirdiğim DMK var idi. Disiplin Mahkemelerince verilen karar itiraz sonucu üst mahkemece inceleniyor du ve verilen karar kesin idi. Buna rağmen her konuda birçok Askeri Yargıtay içtihadı bulabiliyorduk. Kabahatler kanunu tıpkı DMK gibi çok pratik, bir ihtiyaca cevap veriyor. Belki de çıkması gereken bir kanun idi veya değildi ama gerçekten düşünce güzel. İdarenin verimli çalışması bu yasanın ruhuna uygun uygulanması ile mümkün olur diye düşünüyorum. Bütün bu görüş ve temenniler yanısıra KABAHATLER KANUNU'nu Polis Devletine gidişin en büyük adımı olarak görüyorum, düşünüyorum ve tüylerim diken diken oluyor. Nedenleri;
1-) Ceza yargıçları idari konu ve uygulamalara uzak olduğu için doğal olarak sıkıntı çekilecek. Bu sıkıntılar ancak ve ancak içtihatlarla aşılabilir ki içtihat yolu mümkün değil ya da ben bilmiyorum. Çünkü ceza yargıcı sonucu bağlasa da konu tamamen idaridir ve bu durum en azından başlangıç için doğaldır.
2-) İdare bir yasa ile ya da KHK nin verdiğ yetki ile sınırsız bir idari ceza ihdas edebilir ya da idari yoldan belirli maksatlara ulaşmak için bir yol olarak bu yasayı kullanabilir.
Yukarıda belirtilen hususlar idarenin elinde çok etkin silahlardır. Çünkü İtiraz dışında hiç bir yasa yolu yok. Aradığım konularda hiç içtihat bulamadım. İçtihat oluşması da mümkün değil. Karar hakimin anlık değerlendirmesine bağlı. Direksiyon başına geçmeyen ve karayoluna çıkmayan bir şoför için verilen alkollü araç kullanma cezasını hakim onayladı itiraz edemedik çünki itiraz yolu kapalı idi "ama yanlışlıkla ehliyetimizi geri verdi?". Karayoluna çıkmayan ya da alkollü araç kullanmak için trafiğe çıkmak isteyen bir kişiye trafik kolluğunun nasıl davranması gerektiği konusunda bir içtihat yok ya da varsa da ben bilmiyorum. Kolluğun asli görevi önleyici kolluk görevidir. Alkollü araç kullanmadan konuya vakıf olunursa önlemekle yükümlüdür. Uyarıyı dinlemeyen sürücü alkol cezası yanı sıra görevli memura mukavemet suçunu da işlemiş olur kanaatındayım. İdari suça teşebbüs olurmu bilmiyorum. Şirketin yetki belgesi mevcut ancak aracın plakası değişmiş taşıt kartı eski plaka üzerine kayıtlı. Sulh Ceza Mahkemesi itirazımızı kabul ederek cezayı kaldırdı. Ağır Ceza Mahkemesi itiraz üzerine SCM kararını iptal ederek aleyhimize karar verdi. Yetki belgesi almayan için yasada ceza öngörülmüş, taşıt kartı almayan için yasa da ceza bulamadım ya da belki idari emirlere aykırı hareket cezasına vücut verebilir. 5.600,00 TL ceza için verilen bu kararı temyiz ettik. Anayasa'ya aykırı olduğu itirazımızı ileri sürdük sonucu halâ bekliyorum ancak ümit yok. BEN UMUDUMU YİTİRDİM. YANLIŞLARIM VARSA LÜTFEN DÜZELTİN.Saygılarımla

ehliyet cezasınıdarenin elinde bir demoklesin kılıcı var. na bağlı olarak düşünüyorum ve konuyu önemsiyorum.