Mesajı Okuyun
Old 16-01-2010, 18:59   #26
Academic

Alıntı:
Yazan istiridye
Ben hem eğitim hem hukuk fakültesi mezunuyum. Öğretmenlerin avukatlık yapabildikleri dönemde kazandım. 4. sınıfta okulun bitmesine 2 ay varken öğretmenlerim bu hakkı kaldırıldı.

Biz 2500 kişiyiz bu durumda olan. Avukatlık hakkımızı istediğimiz zaman avukatlar şiddetle karşı çıkıyorlar. Avukatlık öğretmenlik ile bağdaşmazmış, zaten fazlasıyla avukat varmış vs. vs. sebeplerle.

Bugün KPSS sonucunda atama bekleyen onbinlerce (dikkatinizi çekmek isterim 2500 değil onbinlerce) öğretmen varken avukatların öğretmenlik yapması nasıl düşünülebilir. Hukuk eğitimini de öğretmenlik eğitimini de almış öğretmenlere hayır denildiği bir yerde sadece hukuk eğitimi ile öğretmenliğe evet demek öğrencilerin vebalini almaktır. Zira gerçekten öğretmen olabilmeyi başarmak eğitim fakültesi mezunlarını bile zaman zaman zorlamaktadır. Ayrıca öğretmenlik hiçbir mesleğin yedeği değildir. Bugün eğitim fakültesi kazanmak hukuk fakültesi kazanmaktan kolay değildir. Öğretmenliğin malzemesi bütün mesleklerden değerli olan insandır, YENİ NESİL dir.

Bu nedenlerden dolayı öğretmenler öğretmen olarak yetişen insanlar olmalıdırlar.

Bunun üzerine söz söylemek gerekmez. Sayın İstiridye'ye teşekkürler..

Ayrıca bugün öğretmenlikte yığılma varken bile eğitim fakültelerinin puanları pek çok bölümün puanlarını geçmiş durumdadır. Gelen öğrencilerimizin kalitesi de bunu gösteriyor.. Ben biraz daha sürse bazı hukuk ve eğitim fakültelerinin puanlarını da koyabilirdim buraya ama ona gerek kalmadığına sevindim Çünkü hoşunuza gitmeyecekti..