Mesajı Okuyun
Old 27-12-2009, 02:48   #19
Academic

Alıntı:
Yazan Gemici
Ateşli tartışmada kimin neyi ne için savunduğunu tam olarak çıkaramadım gibi hukukçuların neden öğretmen olamıyacaklarını da çıkaramadım.
Hukuk fakültesini bitirdiler; hukukçu olarak çalışma alanları yok; hiç olmasa öğrtemen olsunlar demekle hukukçuların meslek problemlerinin çüzülemiyeceğini anladım ama 'Hukukçular öğretmen olamaz' cümlesinin ardındaki derin gerçeği çıkaramadım daha?

Hukukçular neden öğretmen olamaz sahiden?
Hukuk fakültelerinde ders veren asistanların, doçentlerin, profesörlerin yaptıkları işleri nasıl tarif edeceğiz?
Diğer fakülte ve yüksek okullarda ders veren kişiler öğretmen değil mi?
Bu kişiler eğitim fakültesini mi bitirdi ki ders veriyor?
Bir kişiyi asistan, doçent, profesör olarak tanımlamakla, onun yaptığı işin öğretmenlik niteliğini değiştirmiş mi oluruz?

Saygılarımla

Sayın Gemici,

Okul öncesi, ilk ve ortaöğretimde görev alanlara öğretmen, üniversitede görev alanların tümüne birden öğretim elemanı denilir.

Öğretmenlik mesleği tanımlanmıştır ve yukarıda açıklandı. Bir uzmanlık mesleğidir ve en önemlisi de şudur ki tek amacı öğretmek değil eğitmektir. Eğitim bu bahsedilen düzeylere giren yaş grubunda istendik yönde davranış değişiklikleri yaratmayı içerir.

Üniversitede ise öğrenci yaş grubu bir meslek elemanı olmak için gelmiş, yetişmesindeki öğrenme sorumluluğunu alabilecek yaş grubudur. Bu düzeyde öğretim elemanı bilgisini aktarır. Formasyonu olması bir artıdır ve bu üzerinde de tartışılan bir konudur. Üniversitede ders verenlerin de formasyonu olması gerektiğini belirten pek çok görüş var. Bunun dersin kalitesini artıracağı açıktır ancak diğer alanlarda genellikle uzun yıllar süren tecrübelerle edinilirken formasyonu olanlarca bu kadar uzun süre gerektirmez.

Şimdi ne diyeceğiz? Madem üniversite hocaları formasyonsuz bu işi yapıyor o zaman herkes bunu yapabilir mi diyeceğiz? Kıyasladığımız şeylere dikkat edelim. Üniversite öğretim elemanı yani bir akademisyenin tek işi öğreticilik değildir, bilim üretir (üretmesi gerekir) ve bunu aktarır. Üniversiteye sadece meslek edinilen yerler gözüyle bakarsak dediğiniz haklı olabilir ama üniversite önce bilim üretilen sonra da bilgi aktarılan yerler olarak nitelendirildiğinde sanırım neden üniversitedeki öğretim elemanlarına öğretmen denilmediği anlaşılabilir.

Saygılar..