Mesajı Okuyun
Old 26-12-2009, 22:14   #16
HaticeBilgici

haddimi aşmamaya çalışarak saygı sınırlarıçerçevesinde sorumu yöneltmek istiyorum: bir hukukçu olarak HUKUK kelimesi ek aldığında son harfin yumuşamayacağını bilmiyor ve "HUKUĞA" diyebiliyorsak ve yine bir hukukçu olarak HERKES kelimesini ısrarla HERKEZ olarak yazıyorsak sizce de ÖĞRETMENLİK'ten daha uygun bir meslek bulabilir miyiz kendimize? öğretmenlik demek öğreticilik demektir... yanlışların minimize edildiği kutsal meslek demektir. yol gösterici olabilmektir. ama insanların sadece para kazanmak için çevre sağlamak için üzerine basacağı bir basamak değildir. evet mesleğin staj dönemi ve avukatlığın ilk yılları zorlu bir maraton;ancak bu zorluklar sadece avukatlık mesleğinde yok. doktorlar da aynı zorlukları yaşıyorlar... öğretmenler de... hakimler, savcılar, mühendisler, mimarlar da aynı zorlu yollardan geçiyorlar. iktisadi ve idari bilimler mezunlarını düşünelim... hemen hemen bütün hukuk derslerini öyle ya da böyle alıyorlar... onlar da avukat olsalar hatta hakim savcı olsalar, hukuk fakültesi mezunları kazan kaldırmaz mıydı? ya da her üniversite mezunu olan kişi okullarda kendi alanlarında ders verebilecek nitelikte olsaydı eğitim fakültelerine gerek duyulur muydu? avukatlık mesleğinin onurunu üst düzeyde tutmaya çalışırken önce kendimize bakmalıyız... avukatların sosyal ekonomik durumlarını düzeltmek için öğretmenlik mesleğini lekelemeye gerek yok. bir öğretmen nasıl avukat olamazsa ben de öğretmen olamam, olmamalıyım.