Mesajı Okuyun
Old 26-12-2009, 18:31   #13
Academic

Alıntı:
Yazan nanu
Hakkaniyet arkadaşıma teşekkür ederim.Beni anladığı için.Diğer arkadaşlar Avukatların ders vermesini galiba istemiyor.İyi düşünelim,bundan on sene sonra eğer böyle giderse Avukatların durumu ne olacak...Avukatlık saygın bir meslek.Benim amacım bütün Avukatların rahat etmesi.Mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımız ise ilk yıllarında müvekkil bulma sorunu çektikleri için Hem Avukatlık hem de haftanın belli günleri ders anlatsalar,bu sayede hem Avukatın taze bilgileri toplumu bilinçlendirir hem de bu sayede Avukata bir harçlık olur.Bunda kızacak ne var.Yani diyorum ki önlem alınsın ki bu meslek itibarını korusun ve daha da güçlendirsin.Ben buraya yazdım ki faydalı olsun diye,eskiden her Avukatın bir bürosu var iken şimdi bir büroda birçok Avukat var ve aldıkları ücretlere bakarmısınız lütfen? Hukuk ve Tıp çok zor bir okuldur.Eğitim fakültesi ve diğer fakültelerden de zordur.Fedakarca çalışıp Avukat yani yol gösterici olacaksınız ama nerdeyse asgari ücretle çalıştırıacaksınız...Bu mu itibar,benim çözüm önerim çok mantıklı.Herkeze görüşleri için teşekkür ederim.

Sayın nanu,

Kendi mesleğine saygı duyulmasını isteyenler öncelikle başka mesleklere saygı duymayı öğrenmek ZORUNDADIR..

Sizin amacınız kendinize istihdam olanağı yaratmak ve bunun için de kolay bir meslek olarak düşündüğünüz öğretmenlik mesleğine gözünüzü çevirdiniz..

Her gelen psikolojiden anlamadan ve yaş grubuna nasıl yaklaşacağını bilmeden gelsin ders versin o zaman.. Ve sizin deyiminizle HARÇLIĞINI KAZANSIN..

Hala anlamamakta ısrar ettiğiniz konu şu ki: Öğretmenlik mesleği

1- Özel alan bilgisi gerektirir. Bu sizin yeni mezunlar hukuk dersi versin dediğiniz hukuk bilgisini kapsar..
2- Öğretmenlik Meslek Bilgisini gerektirir. Yani öğrenme psikolojisi, gelişim psikolojisi, öğretim ilke ve yöntemleri, eğitim bilimleri, eğitim tarihi, sınıf yönetimi, istenmeyen davranışlarla nasıl başa çıkılacağı, rehberlik vs..gibi en az 240 krediden az olmamak koşulu ile NASIL ÖĞRETİLECEĞİNİN ÖĞRENİLMESİNİ gerektirir..Biz buna öğretmenlik formasyonu diyoruz bu olmadan ne Türkiye'de ne de yurt dışında ÖĞRETMENLİK YAPTIRMAZLAR.

Dilerseniz bu konuda kendinizi geliştirip formasyon alabilirseniz ki şu an Fen Edebiyatlar için de hak tanındı ve biz bu formasyon derslerini onlara da veriyoruz , yardımcı olalım ama bence KAZANMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ HARÇLIĞI EN AZ 2 YIL UNUTUN ÇÜNKÜ ÖDEME YAPACAKSINIZ..sizin dilinizle konuşuyorum..

3- Genel Kültür bilgisi. Bu konuda umarım eksiğiniz yoktur ama bunu de KPSS Genel Kültür ile ölçeriz..

Tekrar ediyorum..

Mesleğinizin plansızlıkları ve ekonomik sorunlarınızın çıkış noktası yine kendi mesleğiniz içinde çözülür. Başka alanları basite alarak değil.