Mesajı Okuyun
Old 22-12-2009, 23:57   #5
nanu

Arkadaşlar...Siz hiç parasız Avukat,bürosuna haciz edlen avukat gördünüz mü? Ben gördüm,Avrupa da şatolarda yaşayan Avukatlar bizde malesef bazen mübaşir ve icra memurundan azar yiyen bir kişi haline gelebliyor belki...Çocuğum hastalandı ve dört tane doktora gittim,ayrı ayrı yüzer liradan dörtyüz lira verdim.Yani doktora gitmenin paralı olduğunu herkez bilir,ama ya Avukata gitmek..On tane Avukat gezerler,sonra arzuhalciye giderler...Çünkü danışma ücreti sadece duvarda asılı...Fakat doktorda ise duvarda bile asılı olmazken elimiz cebimize gitmek zorunda...
Avukat sayısı ülkemizde o kadar fazla arttı ki,bu konuda gereken yapılmazsa işsizler ordusuna avukatlarda gidecekler...Öreğin geçen bir Avukat gördüm,maaşlı olarak bir Avukatın yanında çalıştığını söyledi.Aynı yerde çalışan Sekreter bin lira alırken bu Avukat da binikiyüz lira alıyormuş.Yani durum böyle...Avukatların itibarı hergeçen gün düşüyor bence..Çünkü;
1-Avukat sayısı hızla arttığı için kazanç azalıyor ve rekabet oluyor.Bu rekabet her geçen gün daha da artıyor.
2-Fazlaca avukat olması ve kazancın düşmesi,müvekkili daha da bulunmaz hint kumaşı yapıyor.Mesela çoğu müvekkil,falanca avukat da var,onu da tanıyorum,o avukatlar hep beni arıyor diye bilöf yapıp can sıkıyorlar...Avukat sayısının fazla olması malesef onları bu konuşmaya itiyor diye düşünüyorum..
3-Avukatların ekonomik durumu için bir önlem alınmıyor.

İŞTE ÇÖZÜM:

1-Beş yılı bitiren avukatlara hakim-savcı olabilmeleri hususunda kararlı olunmalı ve binlerce hakim savcı açığı buradan kapatılamlı.Örneğin devlet her yıl binlerce öğretmen alıyor...Geçen yıl galiba yirmibin kişi alındı.Bu yıl da yirmibin öğretmen alınması yerine on bin öğretmen alınsa ve onbin de hakim savcı alınsa kötü mü olur..
2-Avukatlar da hakimler gibi keşif parası almalıdır.
3-Adliyelerde de döner sermaye gibi bir sistem olmalıdır.Örneğin,kesilen para cezaların belli bir kısmı adli personel ve avukatlara verilse,en azından avukatların büro harcaması sorunu çözülür.Devlete yük olmadan hem hakimler ve savcılar hem de adliye katiplerinin ekonomik durumları daha iyi olur.
4-Avukat kişi topumun ileri gelenlerinin başında yer alır,ama malesef halen bürosuna bisikletle giden avukatlar da vardır diye düşünüyorum.
Bu sebeple avukatlar hiç değilce CMK Avukatları,Karakola veya Savcılığa ifade almaya giderken Baro tarafından bir araba tahsis edilmeli diye düşünüyorum.
Birgün beni gecenin üçünde aradılar ve emniyet müdürlüğüne ifadeye gitmemi istediler.Etrafıma baktım,Emniyet Müdürü,Komserler,Savcı,Polisler hep resmi araba ile gelmişler..Ama ben kendi arabamla gittim.Ya kendi arabam olmasaydı,taksi tutacaktım mecburen gecenin üçünde..Tabi eğer cebimde taksi parası varsa..Peki ama mademki sanık müdafi olarak ifadede imzamız bu kadar önemli ise biz oraya neden kendi imkanımızla gidiyoruz..
5-Avukatlar lise ve dengi okullarda hukuk derslerine girebilmeli.Milli güvenlik dersine girenler de formasyon almadılar ama gayet de verimli ders anlatıyorlar bence..Bir hukuk dersini Avukatdan dinlemek daha iyi olmaz mı.Burda asıl amaç toplumu bilinçlendirmek olmalı.Hukuk kuralları hemde Avukat gibi içiçe hukukla yaşayanlar tarafından anlatılıp toplum bilinçlendirilmelidir.Elbette bunun yanında belli bir ücret de alınınca Avukat için iyi olacaktır.
Sevgili arkadaşlar,bu yazıda kesinlikle bir
ardniyet veya bir başka şey yoktur.Sadece içimi döktüm,bu benim görüşümdür ve tamamen iyi niyetli yazılmıştır.Saygılar...