Mesajı Okuyun
Old 22-12-2009, 12:03   #3
Admin

Eğitim sistemini şekillendirilmesi eğitimin ve toplumun ihtiyaçlarına göre mi yapılmalı, yoksa belirli bir meslek grubunun menfaatlerine göre mi?

Evet Türkiye'de avukat fazlalığı nedeniyle özellikçe genç avukatların para kazanma problemi var. Ancak bu sorunu gidermek için eğitim sistemini avukatlar için para kazanma aracı haline getirmek bana sorarsanız önerilmemeli. Türkiye'de sadece avukatların değil, pekçok lisans mezununun para kazanma sorunu var. Örneğin ziraat mühendislerinin geçim sorununun çözülmesi için okullara tarım dersi konmasını da ister miydiniz?

Eğitim sisteminin ne şekilde şekillendirilmesi gerektiği herhangi bir mesleğin mensuplarının kişisel sorunlarından bağımsız olarak değerlendirilmelidir inancındayım.

Not 1: Sayın Academic'in öğretmenlerin nitelikleri ve formasyonu ile ilgili düşüncelerine tamamen katılıyorum.
Not 2: İlk/Orta öğretimde hukuk dersine karşı değilim, tam aksine böyle bir dersi son derece yararlı bulurum, benim bu mesajda itiraz ettiğim husus dersin getirilme nedeniydi, dersin kendisi değil.