Mesajı Okuyun
Old 21-06-2004, 18:11   #32
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Dost,

Söz söyleme ustalığı konusunda siz kutluyorum.)

Ama konu ile ilgisi bakımından "bağnazlık" cinayet"vb gibi sözlerin alanda hiç de yerinin olmadığını,güzel ve ustalıkla yazılsa bile bu ilginin kurulamayacağını düşündüğümden yanıt verme gereği duyamıyorum.

Barolarda çok önemli işlevler üstlenen merkezlerin görüş ve önerilerini yönetime iletmeleri oldukça doğal bir durum.Bu baroların kadın merkezlerinden talimat aldığı anlamına gelmiyor bilindiği gibi.

Yasalar uygulanarak yaşayan hukuk haline gelirler ve zaman içerisinde uygulamaların ,anlayışların değişmesi kaçınılmazdır.Bu nedenle yasanın doğmatik olarak yorumlanması yerine amaca uygun yorumu uygulamaya daha çok yarar sağlayacaktır.

Yasanın bazen olduğu ve alışıldığı şekliyle uygulanması,bazen yasanın hiç de öngörmediği sonuçlara yol açabilir.Bu nedenle esneklik konunun özelliği gereği gerekebilir.

Bir örnek vermek istiyorum.
Eğer yasa ,yönetmeliki olduğu gibi uygulansa ve başkaca hiç bir yorum şansı bırakılmasa neler olacağına ilişkin bir örnek bu.Trajik hatta.

Olay:

Kadın,namus cinayeti tehtidi ile evini terkeder.Bir sığınmaevine sığınır.Ailesi savcılığa başvurarark kadının kaçırılmış olduğunu,hayatından endişe duyduklarını söylerler.Kadın arananlar listesinde yer alır.Aile bu arada kadının sığınmaevine gittiği duyumunu alır.8 kişi sığınmaevinin etrafında elinde silahlarla dolaşmaya başlar.Ailenin başvurduğu savcılık sığınmaevini arar ve bu isimdeki bir kadının sığınmaevinde olup olmadığını sorar.

Sığınmaevi yetkilisi bu durumda ne yapsın?

Evet ,bu kadın bizde mi desin?

Savcının talebi üzerine ifade vermeye göndersin mi?

Dışarıya çıktığında öldürülmesi durumunda sorumlu kim olacak?

Yasanın aynen uygulanması gereği ile gidilmek istenen sonuç bu mu?

Sığınmaevinden İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi aranır.Merkez yasa ve adli yardım yönetmeliğine göre ,hukuki yardım için şu belgelere ihtiyaç duymaktadır:

Nüfus Cüzdan sureti
İkametgah ilmuhaberi
Muhtarlıklatn fakirlik kağıdı.

Merkez ne yapsın?
Yasa ve yönetmeliklerin aynen uygulanması gerekiyorsa kadına ,sığınmaevinden çık, öldürülme tehliken de olsa sığınmaevinin dışında dolaşan kişilerin oluşturduğu ölüm çemberini geç,ikamet ettiğin yere dön ve muhtara git gerekli evrakları tamamla,hiç hasar vermeden aynı şekilde baroya gel.Başvurunu yap.Başvurun yönetimce 1 hafta içinde yanıtlanacak.

Usul böyle mi denmeli?
Siz olsanız ne yaparsınız?

Çok uzunca anlattım.

Ama bu olay sırasında dakikalar çok kısaydı.
Toplam 1 saat içinde baro yönetimi ile iletişim kurulur,kadına avukat atanır,valilik araç ve ekip temini ile kadın bir başka sığınmaevine nakledilir ve kadının güvenliği sağlandıktan sonra gerekli hukuki süreç devam eder.

Ertesi gün gazetelerin 3 sayfasında bir namus cinayeti haberi böylece yer almaz.

Tartışmayı burada bitirip" ilgililere" havale etmek sn.Dostun tercihi ve önerisi.Aynen katılıyorum.

Çünkü bu konunun tam da içinde olan bizler" ilgili"yiz.

Saygılar..