Mesajı Okuyun
Old 15-06-2006, 20:21   #34
zeyn_ep

Varsayılan egitimde ezberciligi kaldırırsak basarıyı elde ederiz

bence en buyuk sorun ezberci egitim anlayısı devlet universitelerınde nasıl bilmiyorum ama benim okudugum universitede konuyu ogrenmekle orta bi not alırsınız ama ezberlemenız gereken kavramları ezberlemezsenız cok ıyı bir not alamazsınız ..Türkiye dekı egıtımın en buyuk sorunu ezbercilik bence.. insanlara yorum yapmayı degil ezberlemeyı ogretiyorlar yorumunuz hocanın yorumuyla ozdeşlesmek zorunda oldugu icin hocanın yorumunu ezberliyorsunuz..yanı yorum da ezbere dayanıyor. bence en onemlı sey ogrencilere dusunmeyı ogretsınler dusunen yorum yapan insanı gecırsınler ezberlemeye teşvik etmesinler boylece daha basarılı hukukcular yetısır.. benim universitemde kendi yorumunu isteyen hocalar da var ogrencinin yorumuna deger veren hocalar da var .. dusunmeye yonlendıren hocalar da var ezbere yonlendıren hocalar da var... umarım gunun bırınde tum hukkuk fakultelerınde ezbere yonlendırme alıskanlıgından tum hocalar vazgecer ve herkesın yorumuna mantıklı oldugu surece deger verır, kendı yorumuyla aynı olmasa bıle..... ıste o zmn cok basarılı ogrencıler yetıstırebılırler.......