Mesajı Okuyun
Old 21-12-2007, 14:49   #1
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Meşru olan sonuca, Gayrimeşru yollardan ulaşmak doğrumudur..?

Değerli Arkadaşlar,

Meşru sonuçlara gayrimeşru yollardan ulaşmak doğrumudur. Bu konu Daha Hukuk Eğitimimin başladığı yıllardan bu yana kafamı meşgul eden bir konu olmuştur.

Bir icra dosyasında, profesyonel dolandırıcı olan borçluyu bir şekilde bir köşede sıkıştırdım. Dosya borcunu ödemekten başka bir şansı kalmadı. Bir müddet sonra elinde dosya borcu kadar para ile çıktı geldi. Miktar oldukça da yüksekti. Ben merak ettim parayı nereden bulduğunu sordum. Bir başkasını dolandırdığını söyledi. Parayı alıp almamakta baya tereddüt ettim. Siz olsaydınız alırmıydınız..!?

Yakınlarda yine bir duruşma esnasında dinlenen tanık yalan söylüyordu. Sanıkla birlikte sanığın arabası içinde olduğu halde orada olmadığını ve sanığın suçu işlediğinden haberi olmadığını söylüyordu, Olay mahalline tanığın arabası ile gidildiğini bu durumun suça katılma olması nedeni ile böyle olması halinde yargılamanın yön değiştireceğini tanığında sanık sandalyesine oturacağını beyan olarak sundum. Bu konuda delil bildirmek için süre istedim. Boş bulunan ve korkan tanık derhal ayağa kalkarak olay mahalline sanığın arabası ile birlikte gittiklerini söyledi. Tabi sanığın suçu kendi yanında işlediğini de kabul etti böylece.

Ben tutarsa diye ortaya attığım bir oyundu bu, nitekim tuttu da. Oysa tanığın arabası ile gidildiğine ilişkin bir bilgi olmadığı gibi delil zaten yoktu. Ama benim söylediğim masum yalan tanığa doğruları söyletti.

Doğru olan sonuca ulaşmak için yalan söylemek, ya da bu şekilde yapılacak kurgular doğrumudur..??

Sizin başınıza gelen bu türden hadiseler varmı ? Doğru olan sonuca ulaşmak için çokta doğru olmayan hareketler yapılabilir mi ?

Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.

Saygılarımla…