Mesajı Okuyun
Old 06-12-2011, 15:25   #249
Av.Duygu Işık Behrem

Ben de Sayın meslektaşım Nevra Öksüz'ün 245 no'lu mesajındaki yorumu ile paralel düşünüyorum, cümleyi ilk okuduğumda henüz Nevra Hanım'ın yorumunu görmeden ben de bu şekilde algılamıştım. Bu nedenle Sayın Pekcanıtez'in alıntılanan cümlesinde bir tuhaflık görmedim.

Belirtilen kitap elimde mevcut.Hemen ilgili sayfayı açalım hatta... (parmakla sayfa çevirme efekti)

Zaten başlığımız "BELİRSİZ ALACAK DAVASININ ZAMAN İTİBARİYLE UYGULANMA ZAMANI"(1)
Buradan da anlaşıldığı üzere anlatılmak istenen öz, 1 Ekim 2011 öncesi-sonrası durumun irdelenmesine ilişkin. Zira belirsiz alacak davası 01.10.2011'de dünyaya gelmiş bir çocuk. Ayrıca yeri gelmişken de söyleyeyim çok yaramaz bir çocuk, herkesin canını sıkıyor, kafasını karıştırıyor! Hani dayağa karşıyım ama bu çocuğa elimin tersiyle vurasım var sırf bu yüzden!

Alıntı:
Yazan kitaptan ilgili kısmın alıntısı
"Belirsiz alacak davası 1 Ekim 2011 'den sonra açılabilecektir. Zira HMK'nın 448.maddesine göre:

"Bu kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhal uygulanır."

HMK'nın zaman itibariyle uygulanmasına ilişkin bu genel hükme göre, belirsiz alacak davasına ilişkin hükümde (m.107) Ekim'den itibaren uygulanacaktır. 1 Ekim 2011'den önce açılan davalar için belirsiz alacak davası belirsiz alacak davası hükümleri uygulama imkanı bulamayacaktır.*Ancak*kısmi dava açan bir kişi 1 Ekim 2011'den sonra talep sonucunu değiştirerek kısmi davayı belirsiz alacak davasına dönüştürebilir.Ancak*bilindiği gibi, davacının talep sonucunu değiştirebilmesi*ancak*karşı tarafın rızası veya ıslah yolu ile mümkün olabilecektir. 1 Ekimden sonra iddia ve savunmanın değiştirilmesi HMK'ya tabi olacağından, talep sonucunun değiştirilmesi için davalının açık rızası gereklidir.(HMK.m.141)*Karşı taraf açıkça muvafakat vermezse, bu durumda davacı ıslah yoluna başvurarak talep sonucunu değiştirebilir.*"

Bu cümleden sonra gelen; "Bu durum dışında belirsiz alacak davası 1 Ekim 2011'den itibaren hukuk hayatımıza girecektir." cümlesi de aslında anlatılmak istenen özü daha net açıklıyor. Benim özetim de şöyle olsun.

Belirsiz alacak davası 1 Ekim 2011'den önce yoktu.

Belirsiz alacak davası hukuk dünyamıza 1 Ekim 2011'den sonra girdi.

Peki ya 1 Ekim 2011'den önce açılan davalarda durum ne olacak? Ben de cümleyi biraz evirip kıvırayım. (Gerçi benimki de çok benzer olacak ama...)

Dava, 1 Ekim 2011'den önce açılmış olsa dahi davacının kısmi davasına ilişkin talep sonucunu değiştirerek davasını belirsiz alacak davasına dönüştürmesi mümkündür. Ancak bunu, karşı yanın rızası veya ıslah yoluna başvurarak yapabilir.

Karşı yanın rızası varsa ıslaha başvurmasına zaten gerek yoktur lakin rıza yoksa ıslah yoluna başvurarak da kısmi davasını belirsiz alacak davasına dönüştürebilir.

Yani naçizane, ben bu cümleyi bu şekilde anlıyorum.

(1)Acaba kitabın aceleye getirildiği düşünceniz doğru mu? Başlık cümlesinde dahi anlatım bozukluğu olmuş. Neyse Türkçe takıntımızı geçelim!