Mesajı Okuyun
Old 10-09-2009, 12:44   #1
"TGK"

Önemli Staj ve Meslek Seçimi İle İlgili Birkaç Sual?

Merhabalar Sayın THS üyeleri.

Öncelikle bu güzel siteyi bulmuş ve sitenin bir üyesi olarak kabul görmüş olmaktan dolayı çok memnunum.

Kaygılarıma gelince,, öncelikle geçmişte bu yönde sorunların tartışıldığını düşündüğüm belli konuları elimden geldiğince inceledim ancak tam tatmin olamadım. Bu sebeple burada kısaca sorularımı yazmaya çalışacağım şimdiden teşekkürler.

1- Staj yapmak için belgelerimi hazırladım, fakat henüz herhangi bir baroya başvurmadım. Sebep ise; kimilerinin stajımı büyükşehirde yapmam gerektiğini, kimilerinin ise küçük yerlerde veya küçük illerde staj yapmanın edinilecek bilgi açısından daha faydalı olduğunu bu sebeple buralarda staj yapmam gerektiğini söylemesi. Sitedeki yorumların çoğundan da edindiğim kanaat böyle, büyükşehirlerde mevcut iş yoğunluğu sebebiyle stajımın bir imzadan ibaret olmasını istemiyorum, gerçekten bir şeyler kazanmak istiyorum. Hele ki eğitimimiz döneminde çok da fazla pratik kazanmadığımız düşünülürse. Fikirlerinizi alabilir miyim?

(Örneğin, staj için Kütahya Adliyesini önerir misiniz? Hem il hem de küçük bir şehir ona binaen az iş yükü olabilir diye düşünüyorum. Oturduğum yer açısından da avantajlı. Fakat ben Ankara'da öğrenim gördüm ve çoğu kişi Ankara Adliyesi' ni öneriyor )

2- Staj yaparken aynı zamanda İdari Yargı Hakimliği sınavına da girmeyi düşünüyorum, staj devam ederken sizce bu sınava çalışmak için yeterli vakit ayırabilir miyim, aranızda bunu deneyenler veya deneyip de başarılı olanlar var mı?

3- İdari Yargı Hakimliği atamaları nasıl gerçekleşiyor ve yine burada Adli Yargı Hakimlerinin yaşadığı birkaç yılda bir tayin olma durumu söz konusu mu?

4- Mesleğe avukat olarak devam etmek istediğim takdirde uzmanlaşmak için iki alan arasında tamamen kararsız kaldım. Aile Hukuku bana konu ve uğraşı açısından çok cazip gelse de, yine onun gibi cazip gelen başka bir alan da İş Hukuku. Yalnız İş Hukuku'nda gerçekten uzman denilecek avukat sayısının az olduğunu ve de üstelik bu alanın iş yoğunluğu ve kazanç olarak daha avantajlı olduğunu duydum doğru mu?

5- Yüksek Lisans yapmak istersem ve bunu "Psikoloji" üzerine yapmak istediğimi söylersem ne düşünürsünüz? Psikoloji gerçekten ilgi duyduğum bir alan ve mesleğimde faydalı olabileceğini düşünüyorum. Yine de kendi alanımızdaki bir konu üzerinde mi ihtisas görmem daha faydalı olur?

Fikir ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.