Mesajı Okuyun
Old 07-03-2009, 09:50   #129
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Üniversite kampüsünde taciz oranı: Yüzde 86.9!

SAKARYA - Uludağ Üniversitesi’ndeki araştırmaya katılan 591 kız öğrencinin yüzde 86.9’u “Kampüste cinsel tacize uğradım” dedi! Uluslararası Disiplinlerarası Kadın Kongresi, önceki gün Sakarya Üniversitesi’nde başladı. ‘Gözle taciz’ de dahil tacizin her türlüsünü kapsayan araştırmada, ‘tacizci’ler arasında düşük oranla da olsa öğretim üyeleri de sayıldı.
UÜ İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serpil Aytaç, kongrede ‘üniversiteli kız öğrencilere yönelik taciz üzerine, yürüttükleri araştırmadaki çarpıcı sonuçları açıkladı. Aytaç’ın ‘Türkiye’de bir ilk’ dediği araştırmada bulgular şöyle:

HİÇ TACİZE MARUZ KALDINIZ MI? Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 86.9’u ‘Evet’ dedi. Tacizin niteliğiyle ilgili soruya öğrencilerin yüzde 23.9’u sözel, yüzde 7.3’ü fiziksel, yüzde 5.3’ü psikolojik, yüzde 12.6’sı görsel, yüzde 21.7 hepsi, yüzde 29.5’i de en az iki farklı şekilde cinsel tacize uğradığını söyleyerek yanıt verdi.

KİM TARAFINDAN TACİZE UĞRADINIZ? Yüzde 15.3 kampüstaki herhangi bir öğrenci, yüzde 3.6’sı yakın arkadaşım, yüzde 54.3’ü halktan biri (kampüsta çalışan ya da gelip giden şoför, memur ve jandarma, kampüs alanında tıp fakültesi olması sebebiyle kampüse yoğun olarak girip çıkan kişiler) yüzde 2.3’ü üniversitedeki kendi hocam, yüzde 24.6 ise (130 kişi) kişi hepsi yanıtını verdi.

NEREDE TACİZE UĞRADINIZ? Öğrencilerin yüzde 41.5’i kampüs içerisinde her yerde, yüzde 35.7’si açık kampüs alanında, yüzde 22.8’i kapalı mekân (sınıf, yemekhane, otobüs, yurt gibi... ) karşılığını verdi.

TACİZCİNİN CİNSİYETİ: Tacizcinin cinsiyetiyle ilgili soru üzerine öğrencilerin, yüzde 91.9’u erkek, yüzde 5.6’sı kadın, yüzde 2.4’ü her iki cinsten taciz gördüğünü söyledi.

TACİZE UĞRAMA SIKLIĞI: Öğrencilerin yüzde 45.3’ü az sıklıkla, yüzde 17.6’sı ayda birkaç kez yanıtını verdi.

TACİZ VAR AMA ŞİKÂYET YOK DENECEK KADAR AZ: ‘Taciz olayını şikâyet ettiniz mi?’ sorusuna öğrencilerin yüzde 76.8’i ‘hayır’, yüzde 12.5 ‘evet’ dedi.

TACİZİ KİMLE PAYLAŞTINIZ:
‘Tacizi kiminle paylaştınız?’ sorusuna yüzde 73.3’ü ‘arkadaşımla’, yüzde 25.3’ü ‘ailemle’, yüzde 1.4’ü ise ‘üniversite yöneticileriyle’ dedi.

TACİZ SİZİ NASIL ETKİLEDİ: ‘Taciz olayı sizi nasıl etkiledi’ sorusuna ise öğrencilerin yüzde 54.5’i ‘Sürekli beni tedirgin etti’, yüzde 21.8’i ‘Karşı cinse olan güvenim kayboldu, sinirlendim, çaresiz hissettim’ seçeneğini işaretledi. (aa)
http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=97