Mesajı Okuyun
Old 05-04-2019, 11:08   #1
Konuk

Varsayılan Karar Düzeltme Reddedildi Bundan Sonra

Merhaba;

evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedneiyle çekişmeli boşanma davamız devam ederken, eşimin başka birisiyle imam nikahlı evlenmesi sonucu zina sebebiyle boşanma davası açtım. Gerek sitenizdeki değerli bilgiler gerekse de yargıtay 2. hukuk dairesi başkanı s. ömer uğur gençcan ın resmi facebook sayfasında yayınladğı üzere, yeni oluşan olaylar için yeni dava açılabileceği belirtilmekteydi. Ancak her ne kadar boşanma davası yargıtayda ise de bu dosyaya klenmek üzere hem yeni açtığımız davayı hemde eşimin bu dava sürecinde evlendiğime dair kanıtları ekledik ve daha önce verilmiş karar suretlerinide ekleyerek her iki davanın birlikte görülmesi gerektiğini belirttik. Ancak yargıtay 2. hukuk dairesi bu belgelere hiç değinmeden düzeltme talebimizi reddetti.

her ne kadar dava sonrası oluşan olaylar ilk davayı etkilemiyor isede yeni açılan zinaya dayalı boşanma davası hem kusur oranını hemde boşanmanın eklerini etkileyeceği için her iki davanın birleştirilerek görülmesi için yargıtayın bozduğu karar da var ve ekledik.

ama ne hikmettir ki başka bir davada bu şekilde karar veren yargıtay bizim davamızda hiç bir şekilde bunlardan söz etmemiş ve değerlendirmeye almamıştır. karar yerel mahkemeye ulaştı ve tebliğe bugün çıkmış görünüyor. bu karara itiraz mercii nedir? nasıl bir yol izlemeliyim. her ne kadar içeriklerinde farklılık olsa da aynı konulu başka davaya birleştirilmeli diyerek karar veren ve bzim davamızda bunu dikkate almaması yasalara uygun mu?

zina ya dayalı boşanma davamız da mayıs 15 te son duruşması yapılacaktı. ne yapmalıyım? değerli yardım ve bilgilerinizi arz ediyorum