Mesajı Okuyun
Old 08-09-2006, 21:28   #17
Jeanne D'arc

Karardan benim anladığım önceki kararın mahkumiyet veya beraat olmasına göre yazılı emir veya iade-i muhakeme yolunun seçilmesi değil. Yazılı emir yolunun, iade-i muhakeme yoluna göre olağanüstü bir yol olduğu ve olağan yolların tüketilmesinden sonra başvululabileceği. Bir de uygulama açısından yazılı emir yoluna göre iade-i muhakeme yolu daha pratik ve kısa sürede sonuç verir gibi görünüyor.

Bir müvekkilimin kimlik bilgileriyle ve ancak farklı bir şahsın fotoğrafıyla çıkartılan nüfus cüzdanı ile farklı bir ilde iki şirket kurulmuş, binlerce yapraklı çek koçanları alınarak, piyasa çok büyük çapta dolandırılmış. Müvekkilin hiç haberi olmaksızın yurdun dört bir yanından yüzlerce k.çek davaları açılmış, bir çoğu halen derdest ve ancak haberimiz olmadan kesinleşmiş onlarca hüküm var. Biz sonradan öğrendik ve ben her sabıka kaydı (temyizsiz kesinleşmiş hükümler) için infazın durdurulması talebiyle iade-i muhakeme talep ettim. Hepsi kabul edildi ve bir çoğunda da beraat kararlarını aldım. Hem de ortalama 3-5 ayda. Bunlar da tebligat, ifade ve imza incelemesi durumu da olduğundan bu süre oldukça iyi bence. İnfazı zaten direkt durduruyorlar.

Yazılanları okuyunca acaba dedim; yazılı emir hem gidilmesi gereken yol da ben yanlış mı hareket ediyorum ve hem de acaba daha pratik, kısa zamanda neticelenen bir süreç mi? Kıyaslamayı da bu nedenle istemiştim ama anladığım kadarıyla değil.

Katılımcılara teşekkürler.