Mesajı Okuyun
Old 03-05-2008, 22:09   #1
sektör_a

Varsayılan kıdem ve ihbar tazminatı hizmet tespit davası zamanşımı

merhabalar,
Davacı müvekkil (işçi) 1999 yılında kendisine sözlü ihbarda bulunularak tazminatı ödenmeden işten çıkarılmışıtır. Feshin haksız olduğunu idda etmekteyiz. 6 yıllık bir çalışması var ve işe giriş bildirgesi ile işe başlamıştır. Ancak çalıştığı sürelere ilişkin sigortası yatırılmamıştır.
Dava konusunu; başlıkta belirttiğim üzere kıdem tazminatı ve ihbar taminatının ödenmesi ile çalıştığı sürelere ait sigorta pirimlerin hizmet tespiti ile ödenmesidir.
??- Kıdem ve ihbar tazminatında zamanaşımı süresi bildiğim kadarı ile 10 yıldır. kanuni dayanağını bulamıyorum.
??- Hizmet tespiti ile ilgili kararlardan söz konusu dava zamanaşımının 5 yıllık olduğunu biliyorum ancak konu ile ilgili kararlarda yönetmelikte belirtilen evrakları olanlar hariç demektedir.
' Alıntı' : Alınan maddede; yönetmelikte tesbit edilen belgeleri işveren tarafından verilmeyen veya çalıştıkları kurumca tesbit edilemeyen sigortalılar çalıştıklarının hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak 5 yıl içerisinde mahkemeye başvurarak alacaklıların ilam ile ispatlayacakları hükmü öngörülmüştür
bahsedilen yönetmeliğin ne olduğuveya bu evrakların hangileri olduğu konsunda yardımcı olursanız sevinirm.
??- Dava değerini ne şekilde belirtebilirim
açılacak dava ile ilgili eklemek istediğiniz hususları memnuniyetle bekliyorum
saygılarımla
iyi çalışmlar