Mesajı Okuyun
Old 12-01-2007, 11:22   #16
calikusu_kamuran

*DÜN BURDA BENİM SİZE SÖYLEMEDİKLERİM*

1-Bir LES hazırlık kitabındaki AKIL YÜRÜTME konusunda geçen cümleleri aynen aktarıyorum.

" Çalışmalaranız, aynı zamanda, bir altakoyma işlemidir. Bu, bir önermede konunun, yüklem altına konmasıdır. Her yargı bir nesneyi bir kavramın altına koyar. Örneğin, "Bu kapı ağaçtandır." yargısında-önermesinde "bu kapıyı", "ağaç nesneler" kavramı altına koymuş oluruz. Her önerme bir bakımdan bir konunun, bir yüklem altına konmasıdır, başka deyişle her yargı bir altakoymayı gerektirir. Denilebilir ki TÜM YAŞAM, düşünen bir varlık olan insanın, bu tür düşünce yetisini geliştirmek için düzenlenmiş çok yönlü bir eğitim alanıdır."

Sanırım bu sözcükler bazı şeyleri anlatıyordur. LES için hazırlık kitabından, Tayfur Karayakalı(ÖSYM ESKİ TEST UZMANI)

2-Borçlar Hukuku, imkansızlık türleri
a- maddi imkansızlık
b-hukuki imkansızlık: Sanırım bu imkansızlık kavramının hukukça yapılmak istenen iş için bir hak-imkan tanınmadığını göstermeye yeter. Sadece biraz düşünmek lazım.

Şimdi cümlenin yapısına tekrar döndüğümüzde....Bu yazının başlığı altındaki maddeleri bir kalemle daire-evren içine alın ve başlığı da ayrı bir daire-evren içine alınız. Açıklamalar kısmındaki daireye-evrene X diyelim. Önermeyi kuralım.

X, nedir?
X, *DÜN BURDA BENİM SİZE SÖYLEMEDİKLERİM*"dir.

X"in dışındakiler komple yüklem yani. Yapı her zaman her yerde geçerlidir.
Şu matematikte kümeler-evrenler ile ilgili konuda belirttiğimiz hakkında: Madem, Nuhun Gemisi gibi beyinde her kavram-varlık-özellik tek bir tane olarak bulunmaktadır. Öyleyse beyin gerçekler alemi için SADECE BİR MODEL-NUMUNEDİR. Yani beyin hayattakilerin sadece birer örneğinin yer aldığı bir yapı-modeldir. Yani beyin gereksiz olanı yüklemiyor kendine. Her bilinen için bir farklı noktacık oluşturuyorsa beyin, işte bu farklı noktacıklar insanların parmak izleri gibi birbirlerinden tamamen farklı olduğunu düşünmeliyiz. Ben beynimdeki bir kavramı sese dönüştürdüğümde ve bir başkasının kulağına duyum olarak ulaşınca beyin onu benim beynimdeki aynı noktaya benzeyen noktaya tahvil eder.

Bunlara göre biz ESAS-YAPI-MODEL-NUMUNE-ASIL olarak bu modeli anlatıyoruz. Esas diye belirttiğimizi bu beyin evrendeki olarak almaktayız ki neden dış alemde bir çok insan var iken onları model olarak almak yerine BİR TANE olanı almayalım. Beyin kolaylık yeridir.

SAYGILARIMLA