Mesajı Okuyun
Old 08-03-2012, 14:54   #4
üye7160

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Bir alacak için sözleşmeye dayalı ilamsız takip yapılıyor; itiraz üzerine takip duruyor. Bu aşamada aynı alacak için "tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla" bonoya dayalı kambiyo takibi başlatabilirmiyiz? Takip türünün farklı (değişik) olması nedeniyle derdestlik itirazı dikkate alınırmı?

Yargıtay'ın 1995/12-409 / 592 "Aynı alacak için değişik takip yollarına başvurulmasında Yasal bir engel mevcut değildir. Asıl olan tahsilde tekerrür olmamasının sağlanması olduğuna göre, direnme kararı bozulmalıdır." şeklinde bir kararı var fakat farklı tarihli ve çelişkili kararları nedeniyle emin olamadım; cevaplarınızı bekliyorum.

Sayın DOLGUN,

Söz konusu senet sözleşmede yer alıyor mu ki ?Gerçekten aynı alacak mı?
Eğer yer almıyorsa senedin sözleşmeye ilişkin bir alacak olduğunu nasıl iddia edecek karşı taraf.
dolayısı ile elinizde 2 farklı alacak var demektir.Bu durumda tahsilde tekerrür olup olmamasının önemi yoktur diye düşünüyorum.

Ayrıca İlamsız takip durmuş ve anladığım kadarı ile itirazın iptali de açılmamış..açmayı da düşünmüyorsanız, bu durumda takibinizden vazgeçerek kambiyo takibine başlamanız daha uygun olmaz mı? Hangi düşünce ile her iki takibi de devam ettirmek istediğinizi pek anladım..