Mesajı Okuyun
Old 19-07-2013, 11:58   #18
plntrn

Benim de sizlere ortaklığın giderilmesi davası sonucunda satış memurluğunca düzenlenen sıra cetveli ile ilgili bir sorum olacaktı. İlgilenen tüm meslaktaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Sulh Hukuk Mahkemesince dava konusu taşınmazların açıkartıma ile satılarak ortaklığın giderilmesine karar veriliyor. Satış yapılıyor, ihale kesinleşiyor ve SHM ce görevlendirilen satış memurluğunca ''sıra cetveli ve derece kararı'' düzenleniyor. Taşınmazlar üzerinde birinci sırada ''a'' şahsının dosyasından, ikinci sırada 'b' şahsının doyasından haciz bulunuyor. 3. sırada da vergi dairesinin haczi bulunuyor. Satış bedeli ise 1. sıradaki alacaklının borcunu karşılayacak miktarda değil. Derece kararında vergi dairesinin alacağından ötürü satış bedelinin garameten paylaştırılması gerektiği belirtildikten sonra 1. 2. ve 3. sıradaki tüm alacaklar garameye tabi tutularak hesaplama yapılıyor. Burada 1. ve 2. sıradaki hacizler aynı tarihlerde olmadığından 3. sıradaki vergi dairesi alacağının 1. sıradaki dosya ile garameye tabi tutulması gerektiğini para kalırsa da 2. sıradaki dosyaya ödeme yapılması gerektiğinin düşünüyorum ki olayda kalmıyor da. Bu duumda vergi dairesi daha az para almış oluyor. Bu yüzden ortaklığın giderilmesi davasına bakan Sulh Hukuk Mahkemesinde '' memur muamelesini şikayet'' yoluna gitmeyi düşünüyorum. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim..