Mesajı Okuyun
Old 05-03-2011, 08:45   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
.Çekte, geçerlilik koşulu olarak aslolanın, keşidecinin kendi eli ürünü ile imzasının bulunması olduğu ve Hamile yazılı çeklerde cironun dahi şart olmadığı, çekin, sadece zilyetliğin devri yoluyla dahi devredilevbileceğini düşündüğümüzde, sahte olduğunu bilmeden hamile yazılı bir çeki alan (ve onun miktar hanesini keşidecinin rızasııyla belki onun gözü önünde dolduran) sahte olduğunu bilmediği için arkasını cirolayarak onu tedavüle sokan iyi niyetli hamili nasıl koruyacağız.

Hamil (lehdar), çeki, keşideci ile aralarındaki "anlaşmaya" uygun olarak doldurabilir tabi ki. Demek ki keşidici ile lehdar arasında bir temel ilişi, bir anlaşma vardır. O halde iyiniyetli lehdarın da elinde bu çekin alınmasını sağlayan bir belge, sözleşme, fatura ve sair de olmalıdır. Lehdar, sahte bir çeki hem de içeriğini eliyle doldurabilecek kadar temel ilişkiye hakimse, bu temel ilişkiyi ortaya koyamıyorum ama sahte çeki tedavüle sokabiliyorum diyememelidir. (düşüncesindeyim)

Alıntı:
Yada soruyu şöyle soralım. hamil, çekin sahte olduğunu bilseydi, yada bu çeki sahte olarak kendisi vucuda getirseydi,TTK anlamında zorunluluğu olmamasına rağmen arkasını cirolayıp öyle tedavüle sokarmıydı.

Normalde yapmaması lazım. Zaten iyiniyetli (lehdar) hamilin elinde mutlaka temel ilişkiyi ispatlayacak mal, fatura, irsaliye, sözleşme vs de olur.

Diğer yandan suç işleyenlerin zeka (veya cehalet) seviyesini bilemeyiz elbette. Nasıl olsa çeki ben imzalamadım diye düşünerek hareket edenler de olabilir.

Saygılar,