Mesajı Okuyun
Old 28-04-2009, 10:13   #1
myilmaz

Varsayılan Kesin süre ve ihtarata rağmen yeniden süre verilmesi mümkün mü?

Sayın Meslektaşlar,

X Ticaret Mahkemesinde davacı taraf ilk inceleme için masraf yatırmadı, daha sonra mahkeme tarafından aynen;

"taraflara bilirkişi incelemesine esas olacak ticari defter ve belgeleri .... inceleme gün ve saatinde ibraz etmeleri için kesin süre verilmesine, ibraz etmedikleri takdirde defterlerin ve belgelerin ibrazından kaçınmış sayılacakları hususunun taraf vekillerine ihtarına(ihtar edildi)"

şeklinde ara karar verildi. Ancak davacı tarafından yine bilirkişi ücreti yatırılmadı. Bu arada biz inceleme gününde defterlerimizle birlikte oradaydık ve buna göre tutanak tutturduk.

Bir sonraki celsede kesin süre ve ihtarat olduğunu ancak yerine getirilmediğini bunedenle muvafakatımızın da olmadığını belirtmeme rağmen hakim tekrar kesin süre verdi ve ihtarat yaptı. Hakimle nezaket kurallarını aşmadan bir tartışma yaşadık ve bana o kesin sürenin defter ibrazı için olduğunu, bilirkişi ücretini yatırma konusunda olmadığını söyledi.

İyi de zaten ikisi bir arada düşünülmesi gerekmiyor mu?
Ozaman ben şimdi inceleme sırasında tamam bilirkişi ücreti yatırıldı ancak ilk kesin sürede defterler ibraz edilmedi süre geçti bu nedenle davacının defterleri incelenemez mi diyeceğim? Böyle iş olur mu?

Elinde inceleme yapılamayacağına dair Yargıtay kararı olan meslektaşlarımdan rica ediyorum, teşekkürler..