Mesajı Okuyun
Old 20-06-2011, 12:47   #1
Av. İlhan SALBAŞ

Mutsuz Kamulaştırmasız El Atma Görevli Mahkeme sorunu

belediye tarafından üzerine park yapılan 6 farklı taşınmaz ve pazar yeri yapılan 1 taşınmaz için 7 ayrı Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtım ve 6 farklı mahkemeye dosyalarım düştü. Belediye görevli mahkeme idare mahkemesidir şeklinde cevap verdi ve ilk duruşmada 6 farklı hakim nerden çıkardınız yıllardır asliye hukuk hakimiyim, yüzlerce bu davalara baktık edasıyla göreve yönelik taleplerini reddetti, sonra belediye Danıştay C. Savcılığına başvurdu ve tüm dosyalar Uyuşmazlık Mahkemesine gitti ve dosyalar tek tek oy çokluğu ile idare mahkemesi görevlidir şeklinde kesin olarak karar verdi. Gerekçe olarak da 3194 sayılı İmar Kanunu’nun arazi ve arsa düzenlenmesine ilişkin 18. maddesinin uygulamasından kaynaklanan ve imar planı ile buna dayalı imar uygulaması sonucundan kaynaklanan uyuşmazlıkların idare mahkemesi görevli olduğu belirtildi. Söz konusu karara dayanarak ve kararı ekleyerek idare mahkemesinde dava açtım. İdare mahkemesi üzerine inşaat yapılan tapunun bedelini idarenin ödemesine, tapunun da idareye geçirilmesine şeklindeki tapu iptal tescilin ne işi var idarede mantığıyla dava dilekçelerimi düzeltmesi için yazı gönderiyor, uyuşmazlığın kamulaştırma işlemi yapılmaması nedeniyle kamulaştırma bedeli mi olduğunun açık ve net ortaya konulmadığı, doğduğu ileri sürülen zarardan hangi tarihte haberdar olduğumuz yönünde düzeltme istiyor. (Uyuşmazlık mahkemesinin kesin kararına rağmen) Aynı şekilde şimdide üzerine belediyenin lokal yaptığı arsalar var ve doğrudan idare mahkemesinde dava açtım bu kez ne işi var tapu iptal tescil davasının idare mahkemesinde dercesine dilekçemin 30 gün içerisinde düzeltilmesini istiyorlar, birde doğduğu ileri sürülen zararın başlangıcına ne yazacağım onu bile bilemiyorum. Anlayacağınız dansöze çevirdiler, bu hakimleri çok arıyorlar mı? bilemiyorum, idari davaları da bilemiyorum. bu konuda görüşlerinizi bekliyorum