Mesajı Okuyun
Old 21-08-2010, 15:14   #46
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz

Merak ettim: Yargı kararlarında "...sinkaf ederim" şeklinde kullanılan ifadelerin, bazı hukukçularımıza göre, bir sebebi mucibesi yok mudur? Yargıya konu olayda sanık söverken "sinkaf ederim" mi demektedir?

Saygılar...

Benim bildiğim "sinkaf" kelimesi, "s" ve "k" harflerinin arapça okunuşudur. Sanık "ananı s.k.erim" demişse, bu zabıtlara "ananı sinkaf ederim" şeklinde geçmektedir.

Savcılık stajı sırasında çok sert bir savcının yanındaydım. Hayatında mahkemeye ilk defa düşmüş insanlar(şüpheli/yakınan/tanık) ifade verirken, "Efendim şu, buna küfür etti" şeklinde utangaçça ifade verince bağırır, "kardeşim ne dedi, söylesene" derdi. Kişi daha da telaşlanır, sadece " anasına avradına küfretti, efendim" diyebilirdi. Sayın Savcımız yerinden sıçrardı ve yine "Adamı delirtmesene kardeşim, küfürü aynen söyle" deyince, kişi utana sıkıla "ananı avradını s.k.rim, dedi efendim" derdi.

Sayın Savcı "hele şükür be adam" dedikten sonra zabıt katibesine dönerek "Yaz kızım, sanık; -ananı, avradını sinkaf ederim, dedi-" şeklinde yazdırırdı.

Madem yazdırmayacaksın, küfürü tam olarak niye istersin.