Mesajı Okuyun
Old 05-07-2018, 13:59   #376
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

İncelenen evrak kapsamına göre; itiraza konu edilen ve itiraz edenin gıyabında düzenlenen tutanağın tescil plakasına göre düzenlendiği, tescil plakasına göre düzenlenecek tutanaklar için TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK' in ilgili hükümleri uyarınca 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerekeceği belirtilmiş olup;

İncelenen belgelerde tebligatın hangi tarihte başlatıldığına dair açıklık olmadığı, ancak itiraza konu trafik cezasının düzenlendiği tarih ile para cezası tebligatının düzenlendiği tarih arasında 7 günlük sürenin çoktan gecirilmiş olduğu anlaşılmış olup;

Bu Yönetmeliğe aykırı olduğu tespit edilen tebligatın aradan geçen süre içersinde varsa itiraz edenin haklılık gerekçelerini ortadan kaldıracak sürede yapıldığı nazara alınarak;

İtarazın KABULÜNE Ve Trafik Ceza Tutanağında yazılı para cezasının İPTALİNE,

Kararın taraflara tebliğine,

Dosya üzerinde yapılan inceleme sonunda kesin olarak verilen açıkça okunup anlatıldı.22.05.2006"

Bu kararı sizlere duyurmak istedim. Bir de soru sormak istiyorum. Karar gıyapta verilen ceza ile ilgili...Ancak yüze karşı tutulan ceza tutanağına imza atmazsak ne olacak? Polis "imzadan imtina etti" şeklinde bir ibare yazıyor mu? Başından böyle bir olay geçen meslektaşım var mı? Eğer imzadan imtina yazmıyorsa o ceza tutanağı da iptal edilebilir mi? Kanaatimce aynı prosedürü izlemek zorunda kalacakları için iptal edilmesi gerekmektedir.

Saygılarımla

Merhaba Sayın Meslektaşım.. konu başlığını ihtiyacım olması üzerine henüz inceledim. Öncelikle tebrik ederim. Benim de müvekkilim bir lokanta sahibi ve 2011 senesinde adına kayıtlı bir motosiklet alıyor. Paket servis elemanına bunu haricen satıyor ve maaşından kesilmek üzere kısım kısım ödemesi neticesinde kendisine devredileceği yönünde sözlü bir anlaşma yapıyorlar. Bir ay sonra eleman motoru da alıp ortadan yok oluyor. Telefon görüşmeleri neticesinde 'gel noterde devrini üzerine yapalım, gerekirse noter masrafını da biz karşılayalım' dense de eleman gelmiyor. (müvekkil adına kayıtlı araçla zarar verilmesinden korkuyor) Ve kendisine senelerce ulaşamıyor , maalesef elemanın soyadını da hatırlamıyor. Nitekim bir kaç gün önce maddi hasarlı trafik kazasına karıştığı gerekçesi ile bir para cezası tutanağı tebliğ alıyor(KTK.m.36/3-a : ehliyetsiz araç kullanmak :2.018 TL)

Şimdi sulh ceza hakimliğine itiraz sürecindeyiz. Acaba sizin gittiğiniz yoldan gidebilir miyim , ya da engin tecrübelerinizle önerebileceğiniz başka bir yol var mıdır? Müvekkilin kullanmadığını nasıl ispat edebilirim? Ceza yasası kapsamında savcılığa da başvurmam gerekir mi vs vs ..