Mesajı Okuyun
Old 12-04-2006, 08:31   #1
Fatma Çınar

Varsayılan yargılamanın iadesi

Öncelikle yeni üye olarak hepinize merhaba demek istiyorum. siteyi uzun bir süredir beğenerek takip etmekteyim. Lafı daha fazla uzatmadan, sorumu yöneltmek istiyorum.

Yargılama sona erdikten sonra, dava temyiz aşamasındayken, davayı etkileyebilecek yeni bir delil elde edildi. Fakat temyizi gerçekleştirildi. Temyiz dilekçesinde söz konusu delilin bahsi geçmekle birlikte yeni bir delil sunma imkanı olmadığı için dosyaya ibraz edilmedi. Yargıtay'ın kararı onadığı öğrenildi. Şimdi benim merak ettiğim, HUMK'da bahsi geçen yargılamanın iadesi yoluna başvurabilmek için, bozmayı gerektirecek sair hususların varlığı karşısında karar düzeltme yoluna gidip döndükten sonra ki kesinleşmeyi mi beklemeliyiz, yoksa karar düzeltme hakkından vazgeçip dosyayı bir an önce kesinleştirip mi başvuru da bulunmalıyız? Bu konuda asıl kafamı karıştıran, yargılamanın iadesine başvuru süresi. Delil elde edildikten sonra geçen temyiz süresi, hak kaybına neden olacak süre olarak değerlendirilebilir mi? fikrimce kesinleşme aradıkları için süre işlememeli ama bu konuda bir Yargıtay kararı bulamadım. Düşünce ve görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden ilginize teşekkür eder. İyi çalışmalar dilerim.