Mesajı Okuyun
Old 14-10-2007, 16:08   #10
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Menfi Tespit Davasının İstirdat Davasına Dönüşme(me)si- Tespit İlamının İnfazı

Tartışma oldukça boyutlanmış.

Ben geçenlerde bir karar aldım. İcra takibi yapılmıştı. Açılan menfi tespit davası sürerken Tahsilat yapıldı ve dosya kapandı.

Alınan karardaki hüküm fıkras özetle:

Takibin iptaline, icranın durdurulmasına, karar kesinleştikten sonra icranın eski hale iadesine şeklinde.

Diğer linkte verilen kararda SENET İPTALİ davasından söz edilmiş.

Yani burada 3 durumla karşı karşıyayız. 1-İcra takibi yapılmadan açılan menfi tespit/senedin bedelsizliğinin tespiti, 2- İcra takibinden sonra açılan menfi tespit, ödemenin mahkemeye bildirilmemesi, 3- İcra takibinden sonra açılan menfi tespit, ödemenin mahkemeye bildirilmesi.

1- Henüz bir icre takibi yok. Bu senet nedeni ile borçlu olunmadığının tespiti ile bir senedin iptali için dava açılmış. Bu durumda iptal edilen bir icra takibi olmadığından icranın eski hale iadesi de söz konusu olamayacaktır. Bu durumda istirdat davası açılması gerekir.

2- Bir icra takibi var. Açtığınız menfi tespit davası sonucu İCRA TAKİBİNİN İPTALİNE KARAR VERİLDİ. Bunun doğal sonucu karar kesinleştikten sonra icranın eski hale getirilmesidir. Bu 72 gereğidir. Burada mahkemeye tahsilatın haber verilip verilmemesinin çok önemli olmadığını düşünüyorum.

Gerekçem:
Yasa gereği menfi tespit davası KENDİLİĞİNDEN istirdat davasına dönüşmektedir. Hakimin bedelin geri alınmasına ilişkin (istirdat) hükmüne ilişkin boşluğu da İİK 72 icranın eski hale getirilmesine ilişkin hükümleri ile doldurmuştur. Yani borçlu olunmadığına ve takibin iptaline ilişkin hüküm daireye/dosyaya ibraz edildiğinde kesinleşmeden sonra daire takibin açılmadığı durumu yeniden sağlamakla görevlidir. Bunun için ayrı bir hükme gerek olduğunu düşünmüyorum.

Diğer bir ifade ile her ne kadar menfi tespit davası bir hukuki durumun tespiti niteliğinde olup, eda hükmü içermese bile, takibin iptali nedeni ile İİK 72 nedeni ile icra eski hale iade edilecektir. Bunun için yeni bir istirdat davası açmaya gerek yoktur. Bu çerçevede sayın Ergin in görüşlerine katılıyorum. Ayrıca bir istirdat davası açılmasına gerek yoktur. Hatta böyle bir davada hukuki menfaat de yoktur.

Saygılarımla.