Mesajı Okuyun
Old 30-11-2020, 14:47   #12
sağlam25

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Anayasa Mahkemesi kararında 5 yıllık süreyi davacının "taşınmazın maliki olduğu" tarihten itibaren başlatıyor. Ölünceye kadar bakma sözleşmesi ile mülkiyetin devri vaat edilebiliyor. Tapulu taşınmazların mülkiyeti ise ancak tapudaki tecil tarihinde veya hükmen verilen tescil kararının kesinleşmesi ile davacıya geçebiliyor. Bu durumda 5 yıllık sürenin başlangıcı olarak sözleşme tarihinin esas alınamayacağını yorum yolu ile söyleyebilirim.
Sayın meslektaşım iyi günler ben de size şu konuda danışmak istiyorum.Ben kamulaştırmasız hukuki el atma için bir dava açacağım,bildiğiniz gibi Anayasa Mahkemesinin 20.12.2018 T. 2016/181 E.2018/111 sayılı kararı ile Ek Madde-1’in “uzlaşma şartı zorunluluğu artık kalmadı. Peki ben bu davayı açmadan önce ilgili idareye başvurmam da gerekli midir, yoksa direkt dava yoluna mı gitmeliyim?
Bir de eğer başvurmam gerekli ise , müvekkiller 2018 den önce bu davayı açmışlar ve karar verilmeisne yer olmadığı kararı verilmiş. O zaman davadan önce idareye başvurmuşlarsa bu benim başvurma zorunluluğumu kaldırır mı?