Mesajı Okuyun
Old 18-05-2009, 20:16   #3
hbe

sn. av. selim balku

durumu soyle ozetleyeyim

aslinda siz hukuk`un icinde biri oldugunuz icin durumu daha iyi anlayabilirsiniz bana gore .

ben noterlik mevzuatini ve isleyisini anlatan kanunu okudum ve orda cikardigim sonuc sudur : siz bir notere gidersiniz ceviri yaptirmak icin noterde kendisinin emin oldugu yeminini kendisinin aldigi bir yeminli tercumana sizin evraginizi verir ve turkceye cevrilir sizde ucretini notere odersiniz !!!

uygulamada soyle oluyo

siz notere gidiyosunuz notere durumu anlatiyosunuz noter size "calsitigi" yani kendisinin emin oldugu ve yeminini kendisinin aldigi tercumanin kartini verir . siz tercumana gidersiniz pazarlik edersiniz parayi verirsiniz evragi hazirlar size verir ( zaten bunlari ellerinde bulunan , ismini tam olarak bilemiyorum ama matbu olan cerceveli iste noterle ilgili bilgilerin kenarda sutun halinde yazili oldugu bir kagida yazarak verir ) sizde notere gidersiniz o bolca muhurleri basarlar noterlik ucretini alirlar hersey tamamdir...

noterin verdigi makbuzu elinize alip baktiginizda bi kac kalem ucret vardir bunlardan birisi de "ceviri ucreti" yani biraz once tercumana vediginiz para....

ben de bunu gidip notere sordum , gozumun icine neden soruyosun gibilerinden , ve birsey soyleyemedim , iste mevzuat bakimindan yanlislik var filan , bakana soyledim de filan , kem kum anliycaginiz...

yani kanun yapici devlet diyo ki ; ey noter vatandas farkli dillere yeminli tercumeyi senin vasitan ile yaptiracak , sen dokumani cevirttireceksin , vatandastan sayfa basina 21,07 TL + KDV alacaksin ceviri ucreti olarak , daha sonra bu ucreti tercumana verip muhasebelestireceksin...

sizin anliycaginiz noterler bu sayfa basina 21,07 TL parayi haksiz kazanc olarak elde ediyorlar . sizce bunu nasil muhasebelestiriyolar ? parayi kime cikiyolar ? noterler niye bu kadar zengin oluyo ? sizin mutlaka cevrenizde yeminli tercuman vardir bir sorun bakalim hicbiri noterden "ceviri ucreti" olarak yasal bir para almislar mi ? hic zannetmiyorum....

sizce ben haksiz ve yok yere bosu bosuna mi kiziyorum , ben duzen karsiti miyim ? hayatimizdaki yanlisliklari soylemek yanlis mi , yoksa bende herkes gibi "duzene" mi uyuyim ?

size de verdiginiz cevap icin cok tesekkur ederim , herhalde iki uc ay oldu ben bu yaziyi ve ne okuyan var ne de cevap yazan....