Mesajı Okuyun
Old 01-12-2006, 16:57   #1
Av.Ayşe Batumlu

Varsayılan TİS'de işe iade için özel hakem şartı, mahkemeden işe iade talep etmeye engel midir?

Sevgili meslektaşlarım, bir işyerinden çıkarılan bir kısım işçinin işe iadesi talebi ile İş Mahkemesi'nde 1 aylık yasal süre içerisinde dava açtık. Davalı taraf işyeri gereklerinden kaynaklı geçerli fesih yaptığı iddiasında idi. Keşif yapıldı ve feshin İş Kanunu 18. madde anlamında geçerli fesih omadığı doğrultusunda rapor geldi. Tam bu safhada işveren vekili, işyerinde uygulanan TİS gereğince işe iadelerde özel hakem yoluna başvurulması gerektiğinden davanın reddini talep etti. TİS'de gerçekten böyle bir hüküm var. Şimdi sorum şu: İş Kanunu 20. maddede belirtilen,"TİS'de hüküm varsa veya taraflar anlaşırlarsa uyuşmazlık aynı sürede özel hakeme götürülür" hükmü emredici midir? Yani bu hükme rağmen yasal süre içinde mahkemeye başvurularak karar vermesi istenemez mi? Bir de Anayasa Mahkemesi'nin, İş Kanunu'nun 20. maddesinin özel hakeme dair kısmını iptal ettiğini duydum. Anayasa Mahkemesi sayfasında göremedim. Bu karar hakkında bilgi sahibi olan var mı? Ve son soru, eğer özel hakeme gitmemiz şart idiyse,açtığımız dava 1 aylık hak düşürücü sürenin işlemesini durdurmuş mudur (ben durduracağı kanısındayım ama yine de paylaşmak isterim) Şimdiden teşekkürler ve selamlar.
Av.Ayşe Batumlu