Mesajı Okuyun
Old 24-08-2006, 14:26   #3
irfan AYDIN

Varsayılan Okul Müdürlerinin Yerinin Değiştirilmesi

Mevcut hükümet 11.01.2004 tarihinde yürülüğe giren "MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE" 04.03.2006 Tarihinden geçerli olmak üzere önemli değişiklikler yapmış bulunmaktadır.Yönetmeliğin "ZORUNLU YER DEĞİŞTİRME " kenar başlıklı 27.maddesinde yapılan değişikliğe göre görev yerlerinde 5(beş) yılını doldurmuş olan tüm okul müdürlerinin yeri değiştirilecektir.Bu genel kuralın tek istisnası Mille Eğitim Bakanlığı'na tanınmıştır.
Bu düzenlemenin hukuka uygun olduğunu savunmak mümkün değildir.Şöyleki;
1- Değiştirilen yönetmelik de, mevcut hükümet tarafından yürürlüğe konulmuştur. Bu düzenlemede kamu yararı mevcut ise bunu hükümet iki yıl önce neden görememiştir?
2- Değişikliğin kime (öğrenci,veli,eğitim v.s) ne şekilde ve nasıl bir yararı olacaktır?Bu husus açıklığa kavuşturulabilmiş değildir.
3- Değişikliğin uygulanması sırasında herhangi bir geçiş süreci öngörülmediğinden idareciler zor durumda bırakılmaktadır.Eşlerin işleri,ikamet edilen ev,çocukların okulları gibi sebeplerle Aile bütünlüğü bozulabilecektir.
4- Madde metni ilk bakışta herkesi ilgilendiren genel bir uygulama gibi görünmekte isede Bakanlık yandaşlarını koruyabilecektir.
5- 27.maddenin uygulanması sırasında görevinden başka bir şey düşünmeyen yani siyasi partilerle ilgisi bulunmayan müdürlerin küsmesi sağlanıp bu yolla boşaltılacak kadrolara da iktidarın yandaşlarının ataması yapılacaktır.
Yönetmelik değişikliklerinin derhal uygulamaya sokulması yani bir geçiş sürecinin tanınmaması ve de genel seçimlere kısa bir sürenin kalmış olması sebebiyle yönetmelik değişikliğin, KAMU YARARI değil de SİYASİ ÇIKAR amacıyla yapıldığını ortaya koymaktadır.
Danıştay İdari Dava Dairesi,sözü edilen yönetmelikte yapılan değişiklikleri iptal etmişse kararını alkışlamak, değilse de kararına saygı duymak gerekir.
Saygı ve Sevgilerimle .
İrfan AYDIN