Mesajı Okuyun
Old 28-09-2007, 22:53   #2
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:

Tazminat isteyemeyecek kişiler
MADDE 144. - [1] Kanuna uygun olarak yakalanan veya tutuklanan kişilerden aşağıda belirtilenler tazminat isteyemezler:
a) Gözaltı ve tutukluluk süresi başka bir hükümlülüğünden indirilenler.
b) Tazminata hak kazanmadığı hâlde, sonradan yürürlüğe giren ve lehte düzenlemeler getiren kanun gereği, durumları tazminat istemeye uygun hâle dönüşenler.
c) Genel veya özel af, şikâyetten vazgeçme, uzlaşma gibi nedenlerle hakkında kovuşturmaya yer olmadığına veya davanın düşmesine karar verilen veya kamu davası geçici olarak durdurulan veya kamu davası ertelenen veya düşürülenler.
d) Kusur yeteneğinin bulunmaması nedeniyle hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilenler.
e) Adlî makamlar huzurunda gerçek dışı beyanla suç işlediğini veya suça katıldığını bildirerek gözaltına alınmasına veya tutuklanmasına neden olanlar.

Gözaltı ve Tutkluluk süresinin a) bendi uyarınca başka bir mahkumiyetten indirilmesi mümkündür. Ancak bunun tutukluluğun aynı yargılama süresine tekabül etmesi gerekir diye düşünüyorum. Yani haklı olarak mahkumiyet kararı verilen davada talep edilerek mahsup ettirilmesi mümkündür gibi algılıyorum.

Yoksa "herhangi bir suçtan boşuna yatıp beraat ettim. Şimdi gidip bir suç işleyeyim cezasını boşuna yattığım süreye mahsup ettiririm.", gibi bir düşünceyi hukuk düzeni korumaz. Parasal tazmin başkadır. Aynı sürede tutuklu olduğu sürenin mahsubunu henüz yargılama devam ederken talep etmek başkadır.

Sonuç olarak, beraat edilen suçun yargılaması başlamış ancak henüz hüküm kesinleşmemişken bir suç işlenmesi halinde böyle bir talep yapılabilecekse de hüküm kesinleştikten sonraki bir dönemde işlenen suç için böyle bir talebin yapılamayacağını düşünüyorum. Öte yandan ikinci dosyanın yargılaması sürerken böyle bir talep yapılmadan karar verilmiş ise mahkeme davadan elini çekmiş olduğu için böyle bir karar verme şansı kalmamıştır. Temyiz incelemesi aşamasında bulunan dosyada bir ek dilekçe ile Yargıtay'dan böyle bir talepte bulunulmasının nasıl bir netice vereceğini bilemeyiz. Ancak yukarıda belirttiğim koşullar var ise yani ikinci suç beraat kararının kesinleşmesinden önce işlenmiş ise denemekte fayda var.