Mesajı Okuyun
Old 25-10-2007, 11:30   #2
av_sibelll

Varsayılan kesinlikle katılıyorum

bu konunun buraya taşınması beni çok sevindirdi.bu yazıyı okur okumaz verilen telefona faks çektim. Ancak bu stajerler için yapılması gerekenlerden yanlızca bir tanesi. stajyerler staj döneminde bir çok imkandan yoksun kalıyorlar. Staj döneminde kesinlikle bir işe girip çalışmak yasak, sağlık açısından hiçbir garantisi yok.staj döneminde ücret karşılında sağlık güvencesinden yararlanıyoruz ama zaten o dönemde çalışmak yasak olduğu ve söz konusu kredi yetmediği içi çoğu stajer bu kaynağa başvurmuyor daha doğrusu başvuramıyor.Ben avukatlığa başlayalı 5 ay oldu ama staj kredisinin geri ödeneceği günü düşündükçe geriliyorum. Bu kredi olarak değil burs olarak verilmeli ki biz de bunu ödeyeceğimi günü düşünmek yerine mesleğimiz için gerekli şeyleri düşünelim. Biz avukatların, mesleğimizi güzel bir şekilde icra edebilmesi için beynimizin maddi açıdan rahat olması gerekmekte. Ancak TBB bunun olmaması için çabalamak yerine aksine bizim sırtımıza staj kredisini yükleyerek bunu imkansızlaştırıyor. Ben staja başlarken bize ilk gün verilen konferansta bu kredinin burs şeklinde verilmesi gerektiğini ve staj ve ruhsat için ödenen ve şehirden şehire farkılılık gösteren ücret ödemesi uygulmasının kaldırılması gerektiğini belirttim.Ancak bu konu, Ankara baro başkanımız tarafından dikkate alınmamıştı. Hatta kendisi avukatlığın ticari bir meslek olarak görülmemesi gerektiğini, o şekilde görüyorsak bu mesleği bırakıp limon satmamızı önermişti. Eğer biz mesleğimize borçlu başlıyorsak ve bu kredinin ödenmesi gerekiyorsa bu mesleğe ticari olarak bakmamıza yol açan bizler değiliz.