Mesajı Okuyun
Old 07-07-2020, 09:54   #1
av. öneren

Varsayılan İştirak nafakasının çocuğun bakım giderleri lehine kullanılmaması

Merhabalar sayın meslektaşlarım,
Birçok karar araştırmama rağmen herhangi bir sonuca ulaşamadım. Şöyle ki;
Bir müvekkilimin velayeti annesine verilmesinin ardından annesi tarafından kötü muameleye maruz kalıp darp edilmiş, sokağa atılmış ve annenin onur kırıcı tavır ve hareketleri sonucu maddi ve manevi noksanlığı nedeniyle çocuğun ahlak, güvenlik ve sağlığını tehlikeye atmıştır. (TCK 233/3) Bununla ilgili savcılığa şikâyette bulunacağız. (hem tazminat hem de ceza- dava açısından zamanaşımı sorunu yok.)

Bunun haricinde asıl sormak istediğim annenin bu kusurlu davranışlarının yanı sıra çocuğun eğitim ve bakım giderleri için anneye verilmek üzere hükmedilen iştirak nafakası hiçbir suretle çocuk lehine kullanılmamıştır. Müvekkil küçük yaşlarından itibaren dede himayesinde büyümüştür. Bu konuya ilişkin bir tazminat davası açmak istiyoruz. İşlenen fiilerin suç ve aynı zamanda haksız fiil teşkil ettiğini düşünerek manevi tazminat konusunda sorun olmayacağı kanısındayım. Ancak iştirak nafakasının çocuk lehine kullanılmadığının ispatı ile bakım ve eğitim giderlerinin tazminat olarak istenmesi mümkün müdür? Değilse bu konu ile ilgili izlemem gereken yol nedir? Konuyla ilgili karar var mıdır acaba?