Mesajı Okuyun
Old 11-03-2010, 12:11   #15
Av.Hükümdar H.

Ben dahi sayın meslektaşım Enginle aynı kanaatteyim. Ceza hukukunda tabiki tipiklik, kanunilik prensipleri muvacehesinde kıyas yasağı mevcut olup, hayati önem sahip ilke ve prensiplerdir. Ancak şunu eklemeliyim ki, ittihaz olunan cezaların amaçlarından birisi de "caydırıcılık" dır. Eşe karşı işlenecek suçlar, her zaman teştid sebebi olarak öngörülmüştür. Acaba neden? çünkü bir aradalar ve karşılıklı sevgi ve güven mevcuttur. Bu suçun işlenişinde kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca, kamu nezdindeki sosyal tahribatın boyutu (suçu işlemedeki soğukkanlıulık) yüksektir. Siz kalkıp, "efendim, resmi nikahlı eşi değildir dolauyısıyla ceza ağırlaştırılak verilmez" der ve bu iddiayı savurusanız, ceza hukukunun felsefi alt yapısını ve ceza kanunlarının korumaya çalıştığı değerlerini bir kenara itmiş olursunuz. Ancak, neticeten, müdafi olarak tabiki, "burda kastedilen resmi eştir" savunmanızı yapmalısınız ve hatta zorundasınız. Benim üzerinde durduğum husus, olması gereken (ideal) noktadır. Bu yorumu, özellikle hakim ve savcıların dikkatine sunmak isterdim.

Fikirlere ve fikir yürütenlere her zaman açık ve saygılıyız.

Saygılarımı sunar kolaylıklar dilerim.