Mesajı Okuyun
Old 11-10-2006, 20:51   #6
ISIL YILMAZ

Stajyer masanin tozunu almaz! Stajyere temizlik de yaptirilmaz! Stajyere meslegin uygulamasi ögretilir.Stajyer adliyeye gidip ara kararlarla ilgilenmeyi ögrenir, ara kararlari yerine getirmenin ne kadar can alici oldugunu ögrenir, durusmalari izler, avukatla birlikte dosya inceler, dilekce yazmasi icin tesvik edilir, belli bir ya da birkac dosya stajyere emanet edilir ve heryönüyle dosyayla ilgilenmesi saglanir. Stajyere is uygulama icinde ögretilir.

Stajyer cikip da "yaninda staj yaptigim avukat bana temzlik yaptiriyor" derse burada bir problem vardir, onu dinlemek gerekir. Bu isin cözümü avukati degistirmek, staj yapacak yeni bir avukat bulmak degildir. Kisa vadede ( ki staj kisa vadeli bir durumdur) cözüm olabilir, ancak gelecek nesil stajyerlerin sorununu cözen bir yaklasim degildir.

Belki de stajyerler bu konuda baroya basvurmali ve avukatlarin katiliminin saglanacagi bir toplanti talep etmeliler. Stajyerlere davranis bicimleri "sakatlayici" olan avukatlari baroya bildirmeliler ve barolar böyle meslektaslarimiz icin bir önlem almali. Sorunun cözümünü tam öngöremiyorum. Ancak, bu konu ben staj yapaken de vardi, simdi var. Gercekten de birseyler yapilmasi gerekli.

Saygilar