Mesajı Okuyun
Old 12-11-2008, 13:14   #1
serdarserdar

Varsayılan resmi evrakta sahtecilik , fotokopi üzerinden inceleme , işleme girilmemiş çek

iyi günler arkadaşlar,
Borçlu müvekkile bir çek veriyor.Borçlu çeki asıl olarak 01,03,2008 olarak yazmış.Sonradan ay kısmındaki 3 'ü 9 olarak değiştirmiş.Yani kısa bir çizgi çekerek yapmış ve çeki müvekkile bu haliyle vermiş müvekkile vermiş.
Müvekkilin de hiçbir şeyden haberi yok çeki 01,09,2008 tarihinde çeki bankaya yazdırmış.Borçlu suç duyurusunda bulunmuş.
"Ben çeki 01,03,2008 keşide tarihli olarak verdim.Çekin üzerindeki tüm yazılar bana aittir.Ancak alacaklı çekin zamanını kaçırdığı için çekin üzerindeki vadede oynama yaptı" şeklinde beyanda bulunmuştur.Bu durumda bizim düşündüğümüz savunma:

1-Çek üzerinde müvekkilin hiçbir yazısı bulunmamaktadır.Çek müvekkilime bu haliyle teslim edilmiştir.Çekin üzerindeki rakam değişikliğini müvekkilim şuan öğrenmiş bulunmaktadır.
Çekin üzerinde yapılan oynama aşırı dikkat edilmedikçe anlaşılamamaktadır.Bu yönüyle müvekkilimiz de mağdur olmuştur.Müştekinin çekin keşide tarihini 3'den 9'a çevirdiğini ve bu haliyle müvekkile verdiğini sonra da çek bedelini ödeyemeyince bu yola başvurduğunu düşünmekteyiz.
2-Çek icrai işleme girilmemiştir.Bunun sebebi de çeklerin kaybolmasıdır.Müşteki sadece çekin fotokopisi üzerinden suç duyurusunda bulunmuştur.Yargıtay 13.HD.1995/3476 Esas, 1995/3822 Karar sayılı kararı ve 13.HD.1995/10749 Esas, 1995/11675 Karar sayılı kararı doğrultusunda fotokopi üzerinden bilirkişi incelemesi yapılamaz.Bu yönüyle resmi evrakta sahtecilik suçu söz konusu değildir.
3-Çek işleme girmediği ve sadece fotokopi mevcut olması sebebiyle resmi evrakta sahtecilik suçunun tam unsurları oluşmamaktadır.

Bu savunmanın uygun olup olmadığına tam emin değiliz.
1-Mahkemenin elinde sadece çekin fotokopisi olması durumunda mahkemenin kararı ne olabilir ve buna ilişkin yargıtay kararlarında ne yönde karar verilmiş?
2-Çekin işleme girilmemiş olmasının resmi evrakta sahtecilik suçuna etkisi?
3-Çek bize bu haliyle verildi ve çekte oynamanın bizim müvekkilimiz tarafından yapıldığına dair hiçbir delil bulunmamaktadır savunmasının durumu ve buna ilişkin yargıtay kararları?
Yardımcı olursanız seviniriz.İyi çalışmalar