Mesajı Okuyun
Old 29-01-2005, 18:36   #2
Dr.Öykü Didem Aydın

Varsayılan Ynt: Şahsi İlişki

Iyi gunler,

Cocugunuzun babasi tarafindan dovulmesi, ayni zamanda suc teskil eden bir eylemdir. Babasi da olsa, hic kimse bir baskasi, hele hele bir cocuk uzerinde siddet uygulamamalidir. Anlattiginiz kadari ile dovulme olaylari bir kereye mahsus bir durum da degil. Bu nedenle, suc teskil eden bu eylemden dolayi Cumhuriyet Savciligi'na basvurmanizi ve baba hakkinda kamu davasi acilmasini saglamanizi tavsiye ederim.

Suphesiz bosanmis da olsaniz cocugunuzun babasi olan bu kimseye karsi bu boyle bir suc duyurusunda bulunmak sizin ve cocugunuzun psikolojisi acisindan kolay olmayabilir. Yargilama surecinde bir cok zorlukla karsilasabilirsiniz. Hatta cocugunuzun, gizli bir celsede de mumkun olsa, tanik olarak dinlenmesi soz konusu olabilir. Bu sureci kolay tasiyamayabilirsiniz. Ancak bilemiyorum ama baba ruhsal hasta ise ya da ornegin alkol bagimlisi bir kimse ise bu gibi eylemleri surdureceginden emin olabilirsiniz. Bu tahminim dogru ise mutlaka bir care aramalisiniz. Aile Mahkemesi psikologlarinin gorusleri degismez gercekler olmayabilir.

Ancak unutmamaniz gereken bir nokta, babanin cocuguna karsi siddet uyguladigini bir ceza mahkemesi karari ile tespit ettirmeden, onun cocugunu gormesini engellemenizin sistemimiz icinde oldukca zor oldugudur. Aile Mahkemesi bu hususta baba aleyhine kesin bir ceza yargisi karari olmadan konuya belirli cekincelerle yaklasacaktir.
Belki baba ve onun ailesi ile bu konunun gorusmeniz ya da araci aile dostlarinizin gorusmesi ve yaptiginin bir suc oldugunu bildirmesi onun hareketlerine dikkat etmesine yolacabilir.
Yine, guvendiginiz aile dostlarinizla bu hususu konusmanizi, bagimsiz bir psikologla konusmanizi ve cocugunuzu da psikologa goturmenizi de tavsiye ederim. Uzman bir psikolog ve guvenilir aile dostlari size bu hususta yardim edebilirler. Konuyu aile icinde saklamayin. Uzerine gidin.

Saygilarimla,

Avukat Dr. Oyku D. Aydin

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: hande
Merhabalar, Çocuğum ile babası arasındaki şahsi ilişki sonrasında çocuğum babası ve yakınları tarafından dövüldüğünü söylüyor. on günlük adli tıp kurumundan raporum var. Aile Mahkemesinin psikoloğunun yazmış olduğu raporda çocuğun olayı anlattığını babasının dövdüğünü, babasınındayken akrabaları tarafından dövüldüğünü ve tekrar gitmek ismediğini yazmış. Ancak psikolog raporun sonunda çocuğun yetişmesinde güçlü bir babanın önemli olduğunu ve şahsi ilişkinin kalkmamasını yazmış her yıl bir ay gibi uzun süre çocuğum babasının yanında kalıyor. Bu dayaklara katlanmak zorundamı.
Ben bu konu ile ilgili yargıtay kararı buldum. Ancak Aile Mahkemeleri ve Medeni kanun yeni değiştiği için 2003-2004 tarihli yargıtay kararı bulamadım. Yeni Medeni Kanuna göre Yargıtay Kararı bildirirseniz sevinirim.

Ayrıca çocuğunu döven güçlü bir babanın çocuğun gelişmesinde öneminede anlayamadım.