Mesajı Okuyun
Old 01-10-2007, 14:32   #8
avangardea

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Yaşlı bir avukat olarak yanıtlayayım

En kolay ifade şekliyle, müvekkilinizle yaptığınız anlaşma ile kararlaştırdığınız vekalet ücretinin, icra dairesinde hesaplanarak karşı yana tahmil edilecek icra karşı vekaletinden daha düşük olmaması.

Söz gelimi 75.000,00 YTL.lik bir icra takibinde icrada hesaplanarak karşı yana yüklenecek ücret (ki bu, müvekkilinizle yapacağınız anlaşmada asgari tarife ücretine karşılık gelir) 5.600,00 YTL. dir. 75.000,00 YTL nin %5'i ise 3.750,00 YTL dir ve asgari tarifeden düşüktür. (Şikayet halinde disiplin cezası, keza vergi dairesine de açıklayamazsınız) . Rakam büyüdükçe oran düşerek aradaki fark kapanabilir ve %5 asgari tarifenin üzerine çıkabilir, ama bunun için alacak miktarının epey yükselmesi gerek.

Saygılarımla...

Sayın DEMİREL, anladığım kadarıyla sanırım ben şikayet edilirsem disiplin cezası alıcam. çünkü müvekkilin alacağı 120.000 YTL. bu durumda ben asgari tarifenin altına düşmüşüm. ama şöle bi durum var ki meblağ çok düşük olsa bile ben genelde % 5 anlaşıyorum ve karşı taraftanda vekalet ücreti alıyorum. yani bu durum yanlış mı? müvekkilimle anlaşırken bu asgari ücretlerin altına düşmemem mi gerekiyor? bunun mantığınıda anlamış değilim aslında.