Mesajı Okuyun
Old 07-10-2006, 20:11   #9
Av.Duygu Işık Behrem

Sevgili Kralıq,
Öncelikle belirtmek isterim ki ben de dahil pek çok arkadaşım stajyerlik dönemimizde beş kuruş para almadan dişimizi tırnağımıza takıp çalıştık! Hatta ne kadar doğrudur bilemem ama staj karşılığında, stajı yapan stajyer avukattan para isteyen bürolar dahi olabiliyormuş, hani nasıl ki özel ders aldığınız bir öğretmene para ödersiniz, bu parayı isteyen avukatların dayanağı da biz size işi öğretiyoruz bunun bir karşılığı olmalı gibi bir düşünce imiş. Ancak dediğim gibi benim başıma gelmedi; ben arkadaşlarımın yalancısıyım!Umarım böyle bir iddia doğru da değildir; çünkü bu zihniyete sahip avukatlar var ise ben kendi avukatlığımdan utanırım!

Eğer ki siz, size emeğiniz karşılığında, emeğinizi tam olarak karşılamayacak olsa dahi belli bir ücret verebilecek bir büro bulabiliyorsanız ne ala, iş de öğrenebileceğinizi düşünüyorsanız kaçırılmaz bir fırsat olur bu sizin için.
Ancak gelin görün ki, günümüz koşullarında ne yazık ki ben de dahil, sigortalı avukat konumunda çalışan pek çok arkadaşım dahi 700,00-800,00 YTL aralığında maaşlar karşılığında çalışıyor.(İzmir ve Ankara'da durum budur.) Durum gerçekten içler acısı... O yüzden siz şimdilik para meselesini bir kenara bırakın ve öğrenme olanaklarınızı değerlendirerek ona göre bir büro seçin. Mesleğe girdiğinizde de sizi üzecek pek çok şeyle karşılaşacaksınız emek-para ilişkisi konusunda... Emeğinizin bedelini uzun yıllar alamayacaksınız, belki de kendi büronuzu açana kadar bu böyle devam edecek! Keşke bunları konuşmaya dahi ihtiyacımız olmasaydı,keşke gerek avukatlık yapan tüm meslektaşlarım gerekse diğer iş kollarında ter döküp emek veren her çalışan emeğinin gerçek karşılığını alabilseydi...Keşke, keşkelerle yaşamasaydık! Sonuna kadar haklısınız, fiziksel ve düşünsel açıdan yorucu bir mesleğe sahibiz, karşılığı bu olmamalıydı! Ancak maalesef önümüzde yadsıyamayacağımız bir Türkiye gerçeği de duruyor. Ücret-emek ilişkisini sorgularken, bu sorgunun esasen ülkemizde yıllardır süregelen ekonomik sorunlardan kaynaklı olduğunu da gözetmek gerekir diye düşünüyorum.

Not:Oyum kesinlikle 500,00-YTL ve üzerinden yana..