Mesajı Okuyun
Old 01-06-2012, 16:09   #37
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan serhattugral
Ben müsaadelerinizle konuya çok farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum:

Acaba, adliyelerde nöbet/gönüllülük esasına göre görev yapan avukatlar hazır bulunsa da, bu tür konularda vatandaşa "anlık" hukuksal yardımda bulunsalar nasıl olur?

Önerinizin üzerinde daha etraflıca düşünmek gerekir. Ancak çekincelerimi belirteyim.

1- Anlık hukuksal yardım diye birşey olmaz. Buna acil hukuksal yardım olsa bile, adliyede bulunan meslektaşımın anlık olarak yapacağı hukuksal yardım, hataları getirecektir.

2- Avukatlar zaten halkın içindeler mesleğin tabiatı gereği içinde olmak zorundalar. Bu öneri, avukatı sadece arzuhalci yapar.

3- Bahse konu olay, hukuki yol göstermektir. Mesleğin en zoru da yolu bulmaktır. Stajyer veya deneyimsiz bir avukata böyle bir görev verilmesinin riski çok büyüktür.

Çoğaltabilirim, ancak son olarak şunu belirteyim: Ne gereği var? Bu işten ne avukatlar kazançlı çıkar ne de vatandaş...

Ayrıca vatandaş artık avukatı olmadan, evini kiraya veremeyeceğini, dava açamayacağını, hatta faturalarını bile ödeyemeceğini bilmeli...

Parası olmayan avukata gidemiyorsa, parası olmayan adliyeye de gidemez. Dayanak: HMK 114 Gider avansı dava şartıdır.

Kolay Gelsin...