Mesajı Okuyun
Old 09-03-2008, 21:33   #6
avozanvaral

dosyanın yenilenmesi ve yenileme dilekçesi gönderilmesi gerektiğini düşünüyorum; zira itiraz dlekçesinin tebliği için tebliğ masrafını da alacaklının takibe başlarken depo etmesi gerekmektedir.( Madde 59 – (Değişik: 6/6/1985 - 3222/4 md.)Takip masrafları borçluya aittir. Alacaklı, yapılmasını talep ettiği muamelenin masrafını ve ayrıca takip talebinde bulunurken borçlunun 62 nci maddeye göre yapabileceği itirazın kendisine tebliğ masrafını da avans olarak peşinen öder.) hükmünü düzenlemektedir; bu nedenle her ne kadar itiraz dilekçesi alacaklı tarafa tebliğ edilmediği için itirazın iptali davası açma süresinin başlamadığı düşünülse dahi buna neden olan borçlu taraf değil masraf yatırmayan alacaklı taraftır. Kaldı ki; İİK.md. 78 (Haciz istemek hakkı, ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren bir sene geçmekle düşer. ) hükmünü düzenlediğinden bu sürenin esasen alacaklı tarafça takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak benim bu düşüncem sadece kendi hukuki kanaatim açısından olması gerekeni kapsamaktdır ancak bildiğim kadarı ile yargıtay bu konuda şekli olarak itiraz dilekçesinin tebliği edili edilmediğini başka bir hususu nazara almadan değerlendiriyor. Belki bu konuda ayrıca alacakı tarafa itiraz dilekçesi tebliğ edilmese dahi icra dosyasında herhangi bir işlem yapmış ise muttali olduğunun da düşünülmesi gerekmelidir. Saygılarımla,