Mesajı Okuyun
Old 27-10-2007, 10:51   #6
Envanter

Alıntı:
Yazan SNOW
Sayın Envanter09,
Hakime davamı anlatamayınca ne yapayım?
O anlamıyorsa ben onu mu anlamaya çalışayım?
verdiğiniz örnekten bunu anladım.
Davayı hakim karara bağlamayacak mı?!.. ben onu anlamaya çalışırsam dava çözülür mü?
Bakın yine anlatamadım ve anlayamadım???
Valla nasıl çözülecek bu durum...
Saygılar...

Sayın Snıow
Hakime derdinizi anlatmadıysanız izah tarzınızı değştirmeniz gerekli diye düşünüyorum. Hakimin sizi neden anlamadığını anlarsanız ondaki bakış açısını yakalayabilirsiniz. Derdinizi yeryüzünde hiç konuşulmayan bir dille de ifade etmediğinize göre. Kurulan cümleler mantık ifade ederlerken yalnızca sizin penceredeki gerçekleri yansıtmanıza yardımcı olurlar. Yani burda bilgili yada bilgisiz arasındaki konuşmaları uzak tutmamız gerekir bence. Çünkü bilgi öğrenilen bir şey. Bilmediği için de anlamıyordur. Bu gayet normal. değiştirilemeyen yalnızca bakış tarzıdır. Bilgi ne kadar artarsa artsın bu değşmez.
Doktorun hastaya durumunu bildirmesi gibi. Hastanın anlayacağı şekilde anlatılır. Yine burada hastanın bakış tarzını yakalamak ve onun penceresinden bakmaya gayret göstermek iletişimin özüdür.
Açıkçası derdinizi anlamadığını hakim size ifade ettimi bilmiyorum ettiyse siz anlamatadığınızı yazdınız. Elbet sizinde hakimin anlayıp anlamadığını bilmeniz gerekli. Hakimi anlamalı yanlış anladığı yerlerde itiraz etmeli durum kurtarılmalıdır yanlış anlaşılmalardan.
saygılar sunarım.