Mesajı Okuyun
Old 15-02-2007, 15:00   #2
Hekimbaşı

Varsayılan Bana pek yerinde görünmedi

Sn.avceylanpala,

Bundan benim anladığım, ceza kanununda belirtilmiş olan bir suçu işlemek amacıyla hareket eden sanığın, bu şuçu işlerken kullandığı araçlar ve yollar (bilgisayar kayıtlarını çalma veya izinsiz yararlanma) nedeniyle ayrıca cezalandırılmasının gereksiz olduğu; bunun zincirleme tek suç olarak nitelenmesi gerektiği.

Bir açıdan doğru, bir açıdan yanlış buldum açıkçası. Doğru, çünkü sonuçta sanığa yarar sağlayan suç tek. Yanlış, çünkü (en azından potansiyel olarak) başka yarar sağlayabileceği veya zarar verebileceği şeyler varken, bunları gerçekleştirecek zamanı ve fırsatı olmadığı için gerçekleştirememiş olabilir.

Varsayalım ki, ben bir hırsızım. Hırsızlık yapmak üzere bir eve giriyor ve birşeyler çalıyorum. Eve girdiğim (haneye tecavüz) için ayrı, hırsızlık yaptığım için ayrı ceza verilmiyor mu? Sokaktaki bir tezgahtan çalanla aynı cezaya mı hükmediliyor? Bunlara ayrı ayrı cezalar veriliyorsa, burada da verilmelidir diye düşünüyorum. Eğer zincirleme tek suç sanık lehine bir şeyse, biraz hatalı olmuş bence. (Yanlış anlamadıysam elbette)

Saygılarımla,