Mesajı Okuyun
Old 29-01-2003, 19:31   #8
acekin

Sayın Taskapan;

Anlattığınız olayda hukuken anlaşılması güç hususlar var!
Talimat dosyası gayrimenkulü satış aşamasına getirdikten sonra bilgileri esas dosyasına aktarır ve esas dosyası satış konusunda yeni talimat yazar. Talimat dosyasının esas dosyasının ilk talimatıyla hareket ettiğini ve satışı gerçekleştirdiğini farzetsek bile, satış parasını mutlaka esas dosyasına gönderecek. Esas dosyası takipsizlik sebebi ile düşen bir dosyaya gelen parayı alacaklıya nasıl ödeyecek? Çünkü esas dosyasına ödeme dosya takipsizlik sebebi ile işlemden kaldırıldıktan sonra intikal edecektir.

Bu olayla ilgili biraz beyin cimnastiği yaparsak; Gayrimenkullerde satış isteme süresi 2 yıldır. Memurlar her sene sonunda devir işlemi yaparlar. Devir işlemi sırasında en son işlem tarihinden 1 yıl geçtiği görülüyor ve dosyanız işlemden kaldırılarak esas kaydına da aynı yönde kayıt düşülüyor. Daha sonra alacaklı vekili dosyayı inceliyor ve dosyanın gayrimenkul haczi sebebi ile hala derdest olduğunu ispatlıyor. bu durumda dosya tekrar işleme alınıyor ancak esas kaydının düzeltilmesi unutuluyor. Daha sonrada dosya kayboluyor. Bunun haricinde bir durumda dosyadan ödeme yapılması bana pek mümkün görünmüyor.

Bu durumda ne yapılabilir sorunuza cevap vermek o kadar kolay değil.

Son yazdıklarınızdan anladığım; Gerçek borçlu ile alacaklının birbirlerini yakından tanıdıklarını, bunu da esas kaydında borçlunun isminin yanında iş yerinin isminin de yazılı olmasından anladığınızı bildirmektesiniz. Ancak bu bilginin açmayı düşündüğünüz davaya etkisi ne olur cevap vermek gerçekten zor. Bana göre olanlarda en büyük sorumluluk gerçek borçlu olan şahsa aittir. Netice itibarı ile O'nun borcu bir başkasının gayrimenkulü satılarak ödenmiştir. Bu kimseye rücu edilebileceğini düşünüyorum. Çünkü gerçek borçlu borcunu ödememiştir. Ancak dava açmadan önce zamanaşımı süresini de araştırarak hareket etmekte fayda görmekteyim.

Saygılarımla.